Pozor! Weby WordPress.ORG a WordPress.COM nejsou totéž! Oba se týkají nejrozšířenějšího webového řešení, ale každý nabízí něco jiného, což může věci dost zkomplikovat, když sáhneš po “nepravé” variantě. Takže si v tom uděláme jasno.
Web WordPress.ORG je věnovaný WordPressu jako redakčnímu systému (vysvětlím ještě dál). Můžeš si ho tam zdarma stáhnout, dohledávat pro něj šablony a různá rozšíření (je jich tam skoro 60.000 a všechna jsou zdarma), je tam fórum podpory i podrobná dokumentace.
Na webu WordPress.COM už si můžeš přímo web vytvořit. Ale než se do toho pustíš, přečti si určitě tento článek celý, protože tohle řešení má několik háčků.
Než si ty háčky a alternativní řešení probereme, měla bych vysvětlit pár základních pojmů:
Co je vůbec WordPress?
WordPress je redakční systém pro tvorbu a správu webu, takový motor pro tvůj web, který ti umožní ho poskládat a provozovat. Běží na něm více než třetina světových webů a je k dispozici zdarma.
A další důležité webové pojmy
Abys mohla provozovat web, potřebuješ kromě redakčního systému ještě doménu a webhosting. To jsou už placené služby. Podrobněji jsem tyto pojmy vysvětlovala v článku Jak začít, když chci svůj web, tak tady jen stručně:
- doména = adresa tvého webu (např. petravymetalova.cz, facebook.com, seznam.cz)
- webhosting = virtuální prostor pro tvůj web
- redakční systém = motor, díky kterému web funguje (to je právě WordPress)
Největšími výhodami WordPressu coby redakčního systému jsou:
- Je zdarma – platíš si jen doménu a webhosting, které si můžeš libovolně vybrat.
- Je nejrozšířenější – funguje na něm víc než 40 % světových webů a díky tomu k němu existuje nepřeberné množství různých rozšíření a taky snadno najdeš radu na jakýkoli problém.
- Je snadno ovladatelný – pro provoz webu na WordPressu nepotřebuješ žádné kódování a speciální IT znalosti.
Redakční systém WordPress je jen jeden, ale…
Jsou 2 možnosti, jak ho provozovat. A v těch je dost velký rozdíl, na který je potřeba dávat pozor.
Instatní řešení na WordPress.com
Web WordPress.com nabízí rovnou nainstalovaný web s WordPressem, navíc ve variantě 100% zdarma – tj. nemusíš platit ani doménu a webhosting.
Lákavá nabídka, že?
Tak se jí koukneme na zoubek:
Doménu neplatíš, protože v této variantě žádnou vlastní doménu mít nebudeš. Tvůj web poběží na adrese typu petravymetalova.wordpress.com. To je dostačující pro nějaké první seznamování s tvorbou webu, soukromý web jen tak pro radost apod.
Web pro podnikání by měl mít vždy doménu vlastní, jinak působí nedůvěryhodně. Navíc se ty adresy zdarma i špatně pamatují.
Na webu WordPress.com můžeš mít i web s vlastní doménou, to není problém, prostě přejdeš na placený tarif. Stačí ten nejlevnější za 85 Kč (+ DPH) měsíčně, tj. zaplatíš 1020 Kč (s DPH 1234 Kč) za 1 rok. Pokud budeš web provozovat za účelem podnikání a nejsi plátcem DPH, staneš se identifikovanou osobou.
Doménu s “nečeskou koncovkou” máš v tomto případě na 1. rok zdarma, v dalších letech si ji už budeš muset normálně zaplatit. Pokud budeš chtít doménu s koncovkou .CZ, platíš ji i 1. rok (cena je od 175 Kč).
Přechodem na placený tarif z tvého webu taky zmizí vložené reklamy na služby WordPress.com, které se zobrazují na nezpoplatněných webech.
Háček nejnižšího placeného tarifu je v tom, že má hodně omezené možnosti, v podstatě v něm můžeš jen pracovat s editorem obsahu.
V momentě, kdy budeš potřebovat přidat další funkce (nainstalovat pluginy), budeš muset přejít na tarif Business, za který si už připlatíš pořádně. Stojí 598 Kč (+ DPH) měsíčně, tj. za rok tě vyjde na 7176 Kč (s DPH to je 8683 Kč).
A další háček všech webů provozovaných na WordPress.com (bez ohledu na tarif) je v tom, že je to pořád jen webový pronájem.
K webu a jeho souborům máš přístup jen z administrace WordPressu. To je pro běžný provoz určitě dostačující, ale v momentě, kdy nastane nějaký problém typu špatně provedené aktualizace, budeš odkázaná na řešení z podpory. Nikdo jiný nebude mít možnost některé typy chyb opravit, ani kdybys měla kolem sebe armádu programátorů.
Z těchto důvodů doporučuju druhou wordpressovou variantu:
WordPress s vlastním webhostingem
Na první pohled se to zdá jako dražší a komplikovanější varianta. Ale asi tušíš, že zdání v tomto případě opravdu hodně klame.
Kolik stojí WordPress s vlastním webhostingem?
V tomto případě budeš platit za:
- vlastní doménu – doménu s koncovkou .cz pořídíš od 175 Kč na rok, některé nové typy domén vychází ještě podstatně levněji,
- vlastní webhosting – tam se ceny pohybují cca od 600 Kč na rok, u Wedosu můžeš mít webhosting na 1. rok s 50% slevou, takže pak přijde jen na 312 Kč včetně bezpečnostního certifikátu (určitě doporučuju ho pořídit).
Některé webhostingy nabízí registraci domény na 1. rok zdarma, tj. částku 175 Kč platíš až od 2. roku. V případě Wedosu se ale víc vyplatí ta 50% sleva na webhosting.
O kolik je to složitější?
Protože se v obou případech jedná o stejný redakční systém, bude práce s ním v obou případech obnášet totéž.
Rozdíl je jen na samém začátku:
- Instantní řešení na WordPress.com zařídí všechno za tebe. Po registraci do systému budeš mít rovnou web s WordPressem nainstalovaný.
- WordPress s vlastním webhostingem si budeš muset rozchodit sama. Budeš potřebovat:
- objednat webhosting s doménou
- aktivovat bezpečnostní certifikát (web by fungoval bez něj, ale takto je to lepší)
- nainstalovat WordPress
Asi to zní dost složitě, že?
Nelekej se, má to mnohem jednodušší řešení, než bys čekala. Všechny 3 úkony zvládne i počítačové blondýna a ani se u toho nezapotí.
Vím to jistě, protože jsem k tomu vytvořila velmi názorný videonávod První kroky k vlastnímu webu, který do této chvíle už 1485 počítačových blondýn “absolvovalo”. V něm taky najdeš kód pro 50% slevu na webhosting u Wedosu na 1. rok.
Podle názorných videí si všechno potřebné snadno naklikáš a ještě ušetříš. Web na WordPressu bez jakýchkoli omezení se tak první rok vejde do pětistovky, v dalších letech pak cena na celý rok vychází na 799 Kč (včetně DPH).
Kterou wordpressovou variantu si vybereš?
Z mého pohledu je volba jasná – radši obětuju trochu času na začátku a rovnou investuju tu pětistovku na rok, abych měla web rovnou na vlastní doméně, bez cizích reklam a s neomezenými možnostmi editace.
Instatní variantu tímto úplně nezatracuju – na první pokusy, když vlastně ani nevíš, jestli vůbec web chceš, může být i fajn. Jen si prosím podle ní nedělej obrázek o WordPressu, protože to, co tam dostaneš zdarma, je opravdu hodně okleštěná verze.
Jak potom s WordPressem pracovat?
Ať už se rozhodneš pro kteroukoli z těchto možností, čeká tě pak další důležitý krok – naučit se s WordPressem pracovat, aby sis mohla ten plánovaný web vytvořit a hlavně pak dál spravovat (upravovat obsah stránek, přidávat články na blog, …).
Samotná práce s redakčním systémem už bude v obou případech stejná (pokud teda na WordPress.com zvolíš tu plnohodnotnou variantu). I s tím ti umím pomoct.
Tentokrát už je to podstatně komplexnější, než pouhé naklikání instalace. Proto jsem vytvořila celý online kurz WordPress pro počítačové blondýny, ve kterém tě s wordPressem seznámím tak, aby sis na něm sama dokázala postavit svůj vlastní web a jednou provždy mohla být jeho paní.
- Nebudeš pak už muset čekat s každou drobnou úpravou na to, kdy si tvůj webmaster udělá čas.
- Ani se nebudeš muset bát, že se nějakým nešikovným kliknutím připravíš o několikatýdenní práci.
- A ještě si ušetříš spoustu času a nervů, které by tě stálo zkoumání WordPressu metodou pokus omyl.
I tohle má teda jeden háček – přihlášky do kurzu jsou otevřené jen do neděle 4. 9. 2022 (až do půlnoci).
Jestli tě WordPress zajímá a hodil by se ti kurz přizpůsobený na míru pro počítačové blondýny, kde se můžeš ptát na cokoli, aniž by ses cítila hloupě. Moc dlouho neváhej a přihlas se radši hned.
Ještě malé PS ke službám jako Webnode a Wix
Webnode a Wix jsou co do provozu webhostingu, zajištění vlastní domény a prvotního nastavení vlastně alternativou k webům na WordPress.com.
To znamená, že i tam si za web na vlastní doméně už budeš muset zaplatit, a pro některé funkce pak přejít ještě na vyšší tarif, kde pak cena dost naskočí. Ani tam není web plně pod tvojí kontrolou a jsi odkázaná s technickými problémy na podporu.
Na rozdíl od WordPress.com tyto služby nemají “neinstatní” variantu, jako je to v případě WordPressu.
(Aktualizováno 30. 8. 2022.)