Prohlížeč, nebo vyhledávač?

Cože? V tom je rozdíl? Myslela jsem, že prohlížeč nebo vyhledávač je to, co mi naskočí na počítači, když jdu na internet. Tak jak to je?

Ano, je v tom rozdíl. A pokud si máme v některých návodech rozumět, musím ti v tom udělat jasno. Ale neboj, zvládneš to hravě.

Zapomeň chvíli na to, že to má něco společného s počítačem nebo internetem, řeknem si to hezky česky:

Prohlížeč prohlíží

Díky prohlížeči si můžeš prohlížet stránky na internetu. Kdybys ho neměla, můžeš si třeba stahovat poštu do Outlooku, ale nedostaneš se na žádný web.

Prohlížeč je teda program, který potřebuješ mít v počítači (notebooku, na tabletu, mobilu), abys mohla třeba číst tento článek. Na ten klikáš, když chceš “jít na internet”.

Nejběžnější prohlížeče

U nás je nejpoužívanější Google Chrome, za ním pak následují Mozilla Firefox, Internet Explorer, Safari, Opera a nováček roku 2016, Microsoft Edge.

Vyhledávač vyhledává

Díky vyhledávači můžeš na internetu najít prakticky jakékoli informace, které tě zajímají a jsou tam někde dostupné.

Vyhledávač je takový internetový detektiv, který na tvůj pokyn hledá webové stránky, na kterých by mohla být odpověď na tvoji otázku.

Jednoznačně nejpoužívanější vyhledávač je Google. U nás mu ještě pořád docela konkuruje Seznam.cz. Možná občas používáš i vyhledávač na Centrum.cz nebo Yahoo.com.

Jak ti dva spolupracují?

Pokud znáš adresu stránky, kterou si chceš prohlídnout a pročíst, stačí ti prohlížeč. V něm jen zadáš adresu a za chvíli můžeš nasávat informace plnými doušky.

Pokud hledáš nějakou informaci (třeba jaký je rozdíl mezi prohlížečem a vyhledávačem), budeš potřebovat oba dva. Informace ti najde a nabídne vyhledávač, ale abys ho mohla tím hledáním zaúkolovat, potřebuješ v prvé řadě prohlížeč, ve kterém si ten vyhledávač najdeš.

Až ti vyhledávač vyplivne spoustu zajímavých odkazů, zobrazí ti je taky v prohlížeči a ten budeš pak potřebovat i k tomu, aby sis ty poklady mohla zobrazit.

Co teda vidíš jako první, když “jdeš na internet”?

Aby ses tam dostala, musíš spustit prohlížeč. Jakmile se ti otevře, můžeš přejít na stránky vyhledávače.

Je možné, že máš některý z vyhledávačů nastavený jako první stránku, která se zobrazí po spuštění prohlížeče. V tom případě jsi vlastně měla pravdu, když sis myslela, že když “otevíráš internet” vidíš prohlížeč i vyhledávač v jednom.

Není to ale jedna a ta samá věc, ale takové internetové 2 v 1.

Kontrolní otázka:

V čem si teď čteš tento článek? Je to prohlížeč, nebo vyhledávač?

Jestli ti to přijde užitečné, pošli to dál →

Prostor pro postřehy a dotazy

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *