WordPress, nebo Wix?

Chceš web, moc (vůbec) tomu nerozumíš, ale ráda by ses do toho pustila na vlastní pěst. Jedni radí vytvořit ho pomocí Wixu, Webnode a dalších řešení na pár minut, jiní doporučují WordPress. Co bude lepší?

Moje volba by byla jasná

Po letech práce s weby bych neváhala ani pikosekundu, WordPress je pro mě jasná volba.

Rychlá řešení jako je Wix a Webnode vnímám podobně jako instatní polévku – máš to hned a nemusíš o tom prakticky nic vědět. Stačí postupovat podle superjednoduchého návodu.

A uznávám, že jsou situace, kdy ta pytlíkovka prostě stačí. Nemusíš být ale vyloženě labužník, aby to pro tebe bylo brzo málo. A navíc se to postupem času začne i dost prodražovat. Ty lákavé tarify zdarma jsou totiž tak omezené, že s nimi dlouho nevydržíš.

WordPress oproti tomu chce čas, než se v něm zorientuješ. Pak si s ním ale tu svoji “polévku” můžeš upravovat a dochucovat podle sebe, aniž bys do něj musela investovat víc a víc.

Jak to ale vidí ti, co opravdu začínají?

Chápu, že když stojíš na tom úplném začátku a nemáš s tvorbou webů žádné zkušenosti, je to rozhodování úplně jiné. Je mnohem lákavější sáhnout po pytlíku, který jen stačí zalít horkou vodou.

Je mi jasné, že zkušenosti někoho, kdo s WordPressem pracuje už skoro 10 let a je z ně pořád nadšený, jsou při takovém rozhodování spíš irelevantní.

Mnohem větší váhu pro tebe jistě budou mít zkušenosti někoho, kdo

  • na samém začátku stál před stejným rozhodnutím,
  • vyzkoušel obě varianty (instatní i wordpressovou).

A proto pro tebe mám:

Rozhovor s Kateřinou Pánkovou o zkušenostech s Wixem a WordPressem

Kateřina Pánková je absolventka 1. běhu online kurzu První krůčky s WordPressem. Během něj přesunula svůj web z Wixu na WordPress.

  • Proč původně začínala s Wixem,
  • proč pak přešla na WordPress,
  • jak to všechno probíhalo…

… to a mnohem víc prozradila v následujícím rozhovoru:

Můžeš nám nejdřív představit svůj web?

Můj první web Kačabí pohorky se narodil v červnu 2018 a týká se výletů a cestování s malými dětmi.

Turistika mě baví odmala, s dětmi se ale změnila délka tras a taky víc vyhledávám místa, kde se líbí i těm krátkonohým osobám. Mám docela pěkný přehled o místech, kde se míchají

  • rozhledny,
  • naučné stezky,
  • vodopády,
  • dětská hřiště,
  • pěkná panorámata,
  • jeskyně…

Přátelé se mě začali víc a víc ptát na tipy na výlety, takže to bylo důvodem založení webu. Lidi se mě na tipy teda ptají pořád, ale tentokrát můžu poslat i link, kde najdou užitečné informace.

Když ses poprvé pustila do tvorby webu, jaké možnosti jsi zvažovala? Proč jsi nakonec vybrala Wix?

Zkusit si vyrobit vlastní webové stránky, to byl takový můj sen snad od střední školy, ale až v roce 2018 přišel pocit, že mám o čem psát a že by to mohlo někoho i zajímat.

Nejprve jsem si představovala, že se naučím programovat a poskládám si stránky sama. Začala jsem tedy pročítat různé články, jak na to, zkusila jsem se i seznámit s Pythonem a zjistila jsem, že to je pro začátek nad moje síly.

Nakonec jsem dala na doporučení, že pro začátečníky je výborný Wix, protože má většinu věcí přednastavených a jako autor jen vkládám obsah.

Uvažovala jsi taky o WordPressu?

Na WordPress jsem si nevěřila, ale měla jsem ho v plánu jako další krok, kdybych se v budoucnu chtěla posunout dál.

Jak se ti s webem na Wixu pracovalo?

Zpočátku se mi ve Wixu pracovalo dobře, měla jsem skvělý pocit, že jsem konečně vytvořila vlastní webovky. Postupně jsem začala narážet na menší či větší překážky, chtěla jsem toho od webu prostě víc.

Věřím, že pokud chce někdo jednoduchý web o pár stránkách, není to špatná volba. Mezi klady Wixu patří velké množství pěkných šablon a skromné stránky jsou vyrobené klidně za den.

Jenže WordPress je prostě lepší, tečka.

Proč ses rozhodla přejít z Wixu na WordPress?

Největší roli v tom rozhodování hrála rychlost. Ač jsem nahrávala obrázky v malé velikosti, jednotlivé stránky včetně té úvodní se načítaly mnoho vteřin. Odradilo to spoustu čtenářů, což naprosto chápu. Věřím, že u toho určitě i pár lidí usnulo. Štvalo mě, že nemůžu rychlost nijak ovlivnit.

Další problémy se postupně přidávaly.

  • Na úvodní stránce chyběla možnost vyhledávání. Ta byla umístěna ne moc intuitivně na stránce Blog s tím, že výsledky vyhledávání měly stejnou barvu textu a pozadí, takže návštěvník výsledky hledání neviděl ani s čelovkou.
  • Čtenářům webu se taky špatně pracovalo s mapou. Kdo měl chuť na výlet u Kolína, musel pro informace do Bavorska.
  • Nebylo možné odpovědět na komentáře čtenářů pod článkem, což mi připadá u blogu zásadní. Chtěla bych vzkázat těm, kterým se nedostalo odpovědi, že nejsem ignorant a ať mi dají druhou šanci na novém webu.

K tomu se přidávaly různé chyby v průběhu roku:

  • Třeba když se na celé webu nečekaně změnil typ písma.
  • Co mě asi dorazilo, byla změna url článků, kdy se to jednoho dne nečekaně změnilo z /blog/ na /post/. Překvápko! Naštěstí tam měli automaticky nastavené přesměrování. Slovo post v url je jediný pozůstatek z wixové doby.

Asi po roce práce a boje s Wixem jsem se poohlížela po jiném redakčním systému a po zvláštní, ale cenné zkušenosti s Wixem, jsem si už na WordPress věřila víc.

Jaké byly tvoje začátky s WordPressem?

Vlastně nic moc. Když jsem se pokusila nějak začít, hned jsem se zasekla. Rozhodla jsem se najít nějaký online kurz, v kterém mě někdo fundovaný povede. Sama bych se i s nějakou banalitou prala třeba týden a nejspíš bych to i zabalila.

A v tu chvíli mi do cesty přišly První krůčky s WordPressem od Počítačové blondýny.

Splnily První krůčky s WordPressem tvoje očekávání?

Zrovna “krůčky” to moc nebyly, dostala jsem obrovské množství rad, tipů, znalostí, takže to byl spíš klokaní skok.

S odborným a milým vedením byl kdejaký problém vyřešen během chvilky. Velké množství dotazů nebylo potřeba říct nahlas nebo spíš napsat, protože byly ve videu vysvětleny, bylo to takové setkání s telepatem.

Člověk jednoduše ušetří spoustu času a nervů.

Navíc jsem se dostala i mnoho rad ohledně formátování, aby byl text dobře čitelný pro návštěvníky.

Co všechno jsi během kurzu zvládla?

Za dva týdny* jsem udělala velký pokrok a hned po absolvování jsem měla stránky hotové.

Původně jsem si myslela, že je budu vyrábět půl roku během výletovací okurkové sezóny a ony byly hotové už za 2 týdny! Pak trvalo jen další 2-3 týdny naplnit je obsahem, protože na původním webu jsem měla už víc než 100 článků.

Dál mě taky bavilo diskutovat s tebou a s dalšími kurzistkami v uzavřené online skupině o všem, co se práce na webu týká. To byl skvělý brainstorming.

*) 1. běh kurzu byl 2týdenní, nyní je kurz rozvolněný do 3 týdnů s garantovanou podporou ještě 1 týden po skončení kurzu.

A co WordPress? Jak ten splnil tvoje očekávání?

WordPress moje očekávání předčil. Jsem z něj nadšená.

Webovky jsem postavila pěkně znovu, články jsem z Wix přehazovala po jednom, až mi hrozil tzv. myší syndrom (zánět šlach z nadměrného klikání), protože žádná možnost automatického transferu není nebo o ní nevím, ale to nevadí, protože každý článek jsem měla možnost vymazlit a pohrát si i s optimalizací pro vyhledávače.

V čem vidíš největší rozdíly mezi Wixem a WordPressem?

Kromě toho, co už jsem uvedla, je rozdíl třeba i v ceně. Ve Wixu toho zadarmo moc neuděláte. Platila jsem necelé 4 tisíce za rok s tím, že za plugin na 1 (slovy jednu) mapu se platí asi 800 Kč za rok navíc.

Ve WordPressu se mi podařilo celé stránky včetně několika map postavit zadarmo** a výsledek je nebe a dudy.

**) WordPress jako redakční systém je skutečně zdarma. Provoz webu vyžaduje roční platby za doménu a webhosting, které dohromady vychází ve stovkách korun. Dle návodu První kroky k vlastnímu webu si můžeš vše objednat na první rok za necelých 500 Kč.

Teď už s WordPressem nějakou dobu pracuješ – v čem vidíš jeho silná a slabá místa?

Slabých míst zatím moc nevidím. Nevím, jestli to není tou prvotní zamilovaností nebo to takhle uvidím navždy.

Určitě má rozsáhlejší nastavení a hůř se v tom vyznává. Ale to je jasné – mám díky tomu více možností, jak cokoliv nastavit, takže to neberu jako zápornou vlastnost.

Našla jsem pár maličkostí, které umí Wix lépe a bez pluginů:

  1. Umí v administraci ukládat obrázky strukturovaně neboli ve složkách. Ke každému článku jsem tedy měla složku zvlášť a bylo to pro mě přehlednější.
  2. Má rozsáhlou banku ikon a obrázků.
  3. Umí lépe uspořádat fotky v galeriích v článku.

Všechno ostatní je buď srovnatelné, nebo podstatně lepší ve WordPressu.

Jak bys shrnula svoji zkušenost s přechodem od Wixu k WordPressu?

Mým cílem bylo mít stejný web jako na Wixu, jen rychlejší a funkční. Výsledek je mnohem lepší, než jsem čekala.

Stránky mají sice jednoduchý design, ale taková jsem já. Mám ráda čisté a přehledné stránky a ne nic přeplácaného.

Děkuju za rozhovor!

Máš chuť začít rovnou s WordPressem?

Jestli i tobě z rozhovoru vyplynulo, že z dlouhodobého hlediska se WordPress jednoznačně vyplatí, ale sama si na něj pořád netroufáš, mám pro tebe dobrou zprávu.

20. ledna 2020 odstartuje 2. běh online kurzu První krůčky s WordPressem, ve kterém tě s WordPressem seznámím.

  • A protože tentokrát už je kurz přizpůsobený i podle toho, jak proběhlo jeho první kolo, bude těch “telepaticky” zodpovězených dotazů pravděpodobně ještě víc.
  • A protože máme ty Vánoce a do kampaně se obuju až od 6. ledna, pořídíš ho teď o celých 440 Kč levněji.
  • A protože je tento článek už dost dlouhý, najdeš podrobnější informace o kurzu na webu Počítačováblondýna.cz →

Jestli ti to přijde užitečné, pošli to dál →

Prostor pro postřehy a dotazy

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *