Nejzásadnější krok k bezpečí tvého webu

Na internetu jeden prostě nikdy neví, co se může stát. Proto mě nepřekvapuje, že jsem v posledních pár dnech několikrát odpovídala na velmi podobné dotazy ohledně zabezpečení webu. Kdybych ze všech těch rad a tipů měla vybrat jednu jedinou, neváhala bych ani pikosekundu.

Ne nadarmo je právě tohle 1. bod Webového desatera pro počítačové blondýny. Kdybych měla celé Desatero zredukovat na jedno jediné přikázání, na jedno jediné slovo, bylo by to určitě tohle – Zálohuj!

Co to zálohování vlastně je?

Záloha webu je vlastně jeho věrná kopie, kterou máš uloženou pro případ, že by se s tvým webem cokoli nepříjemného stalo. Když už taková nepříjemnost nastane, můžeš místo lahve něčeho ostřejšího sáhnout právě po záloze. Na rozdíl od té první varianty to skutečně problém vyřeší a ani tě z toho nebude druhý den bolet hlava.

Kdo by měl zálohovat web?

Web by měl zálohovat každý,
kdo ho má a komu na něm záleží.

A když píšu každý, myslím to bez výjimky!

  • Máš webové stránky?
  • Záleží ti na nich?

→ Dvojité ano je jednoznačný signál, že zálohu webu potřebuješ.

Ale na podpoře mi řekli, že o zálohy se starat nemusím, protože zálohují automaticky všechny weby, které u nich jsou.

Je super, že zálohují. Ze strany webhostingu je tohle v dnešní době už snad naprostá samozřejmost, ale není radno spoléhat výhradně na tyto zálohy. Dost často totiž nestačí…

Jaká má být správná záloha?

Abys nakonec stejně neměla nutkání sáhnout po té flašce, musí zálohy tvého webu splňovat 2 základní podmínky:

1. Užitečná záloha webu musí být dostupná

Jistě uznáš, že záloha je ti k ničemu, když se k ní v případě nouze nedostaneš.  Zvaž proto, jestli zálohy, které probíhají automatizovaně na tvém webhostingu, budou pro tebe dostačující.

Měla by sis zjistit:

  • jestli jsou zálohy na straně webhostingu pro tebe vůbec dostupné (např. Wedos u tarifu No limit přístup k zálohám webu neumožňuje, o obnovení ze zálohy je potřeba požádat podporu a jedná se o zpoplatněnou službu)
  • jak dlouho bude obnova ze zálohy trvat, když pro tebe dostupné nejsou.

Vlastní zálohování je ke zvážení ale určitě i v případě, kdy jsou zálohy webhostingu dostupné a snadno použitelné.

Když se totiž z nějakého vážného důvodu dlohodobě nedostaneš ke správě svého webhostingu (třeba když se ti někdo nabourá do tvého webhostingového účtu), nedostaneš se ani k zálohám webu. Můžeš si sice zřídit webhosting jinde, ale web nebudeš mít z čeho obnovit. Nezbyde ti než čekat, nebo začít úplně znovu.

Uznávám, že toto je už hodně extrémní situace a pravděpodobnost, že nastane, není moc vysoká. Udělat si jednou za čas nějakou zálohu pro strýčka příhodu a uložit si ji někam mimo webhosting, ale nebude od věci.

2. Kvalitní záloha webu musí být aktuální

Z obnovy webu nebudeš mít dost velkou radost, když záhy zjistíš, že tam chybí výsledky tvojí práce za posledních 5 dní. Jo, napodruhé to všechno nastavování a sepisování půjde líp a rychleji, ale kdo by si tohle přál?

Není bohužel reálné ukládat zálohy webu v každičkém okamžiku jeho existence, ale je sakra velký rozdíl, jestli automatické zálohy probíhají jednou týdně nebo jednou denně. Určitě si zjisti, jak to je v tvém případě, abys pak nebyla nemile překvapená, co všechno se neobnovilo.

Zálohovat automaticky nebo ručně?

Obojí!

Ať už vyhodnotíš, že automatizované zálohy tvého poskytovatele webhostingu jsou pro tebe dostačující, nebo si nastavíš svůj vlastní automat pro klidné spaní, v soužití s tvým webem nastávají situace, kdy je víc než žádoucí spustit zálohu přímo v daném okamžiku.

Pokud máš web na WordPressu, měla bys dělat zálohy pokaždé těsně předtím, než:

  • aktualizuješ WordPress,
  • aktualizuješ šablonu nebo pluginy,
  • instaluješ nebo aktivuješ jakýkoli plugin,
  • instaluješ nebo aktivuješ novou šablonu,
  • pustíš se do rozsáhlých úprav a propojování různých aplikací s tvým webem.

U jiných webů je to velmi podobné – prostě než cokoli aktualizuješ nebo než přidáš nějaké nové funkcionality a vychytávky, je záloha víc než dobrý nápad.

V každé z těchto situací je aktuální stav tvého webu v ohrožení. Může se stát, že nově nainstalovaný plugin si nesedne s něčím, co už na webu máš. Při aktualizaci může dojít k drobnému výpadku, který bys jinak ani nepostřehla, ovšem při tomhle nešťastném načasování může mít fatální důsledky.

Jasně, mohla bys i v této situaci využít automatickou zálohu. Když ale mrkneš na podmínku č. 2, bude ti jasné, že ruční záloha tu automatickou jednoznačně převálcuje. Tak proč si ji nepořídit?

Jak zazálohovat web

Vlastně potřebuješ bezpečně uložit všechny soubory, které tvoří tvůj web, a také tzv. databázi webu, ve které je uložený samotný obsah webu (texty a všechna možná i nemožná nastavení). Dřív to byla docela otročina, teď je to záležitost na pár kliknutí.

Takže se ničeho nelekej, za trochu klikání v tomto případě dostaneš spoustu muziky – klid na duši, protože už se o svůj web nebudeš muset bát.

S WordPressem je zálohování hračka

WordPress má na zálohování připravenou spoustu různých pluginů. Stačí do vyhledávače zadat heslo “backup” a můžeš vybírat z opravdu široké nabídky. Vybraný plugin pak jen nainstaluješ, aktivuješ a nastavíš podle svých požadavků. Není to nijak složité a dost možná si s tím poradíš úplně sama.

A kdyby sis na výběr pluginu a potřebná nastavení sama netroufala, ani to důvod ke zbytečnému riskování. Mám pro tebe opravdu podrobný návod, se kterým zálohování WordPressu nastaví i počítačová blondýna. To je ověřený fakt, nekecám.

Online kurz Jak zálohovat web na WordPressu

Návod je připravený tak, aby sis podle něj zvládla zálohování nastavit automatizovaně i ručně spustit. A ukážu ti tam i jak web ze zálohy obnovit, kdyby fakt došlo na nejhorší.

Jestli se ti takový návod Jak zálohovat WordPress hodí, klikni na tohle tlačítko:

Pro newordpressové weby momentálně univerzální návod nemám, nepochybuj ale o tom, že pídit se po správném nastavení záloh se ti i tak vyplatí.

Jak často se záloha webu opravdu využije?

Dá se bez nadsázky říct, že zálohu webu využiješ vlastně nonstop, nebo aspoň pokaždé, když na webu pracuješ  nebo když si na něj vzpomeneš. Dodá ti totiž potřebnou odvahu při všech možných úpravách a nastaveních a zbaví tě spousty opodstatněných i neopodstatněných obav. A to je k nezaplacení.

No a kdybych to měla vzít čistě po té technické stránce, tak žádnou jednoznačnou odpověď nemám. Závisí to jednak na zabezpečení webu, jednak na štěstí.

Může se klidně stát, že uložené zálohy nikdy nebudeš potřebovat použít, dokonce ani s velmi chabým zabezpečením webu. Stejně tak se ale může stát, že pro bezpečnost svého webu uděláš maximum a stejně budeš zálohu potřebovat.

Dopředu se bohužel nedá říct, která situace v tvém případě nastane.

Sama jsem byla nucena za těch 14 let svojí webové praxe obnovovat vlastní web ze zálohy jen jednou. Jednou jsem díky záloze mohla na web vrátit zpátky všechny obrázky, které z naprosto neznámých důvodů prostě zmizely. U většiny svých webů jsem zálohu nikdy použít nepotřebovala.

Vloni na podzim jsem pro změnu ale jedné klientce obnovovala web ze zálohy dvakrát během jednoho měsíce.

Je to prostě sázka do loterie

Moc bych ti přála, abys zálohu svého webu nikdy nepotřebovala použít.

Bohužel ale netuším, jak by se to dalo zařídit (leda žádný web nemít). Je dost možné, že tebe ani tvůj web žádná kalamita nikdy nepotká a zálohy budeš mít “zbytečně”.

Jenže když se to řízením nějakého osudu stane, je fakt pozdě bycha a jiný potvorstva honit. No a výčitky taky ničemu nepomůžou.

  • Jestli máš půlhodinku času, nastav si zálohování teď hned.
  • Jestli teď půlhodinku nemáš, napiš si do diáře, kdy se  postaráš o bezpečí svého webu. Čím dřív to uděláš, tím líp.
  • No a jestli potřebuješ návod, tak přejdi na tuto stránku →

Jestli ti to přijde užitečné, pošli to dál →

Prostor pro postřehy a dotazy

2 komentáře

  1. Paráda! Do této chvíle mne ani nenapadlo, že by se mi s webem mohlo něco stát, takže jsem se nebála. Od této chvíle už klidná nejsem. Teď zvažuji, co dřív? Dodělat to, co mám rozpracované a nebo se vrhnout na zálohování? Aaaach jo….

    1. Zálohovat, dodělat a pak vytvořit aktuální zálohu. …leda by ti na tom, co máš už rozpracované nezáleželo. Prostě fakt nikdy nevíš, kdy tu zálohu můžeš potřebovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *