Jak přidávat články do WordPressu?

Gutenberg, Elementor, Mioweb, Divi, klasický editor a další a další. Kdo se v tom má vyznat? A co z toho opravdu potřebuješ znát? Čti dál a budeš mít přinejmenším jasněji…

Zjednodušeně řečeno jsou to všechno nějaké editory, s jejichž pomocí se na web vkládá obsah. Tvoří se v nich tedy články na blog a stránky webu.

Jak to přesně je s wordpressovými editory?

Každý web na WordPressu má automaticky základní wordpressový editor.

Od prosince 2018 mají všechny nově nainstalované weby automaticky blokový editor Gutenberg. Ten je součástí každého webu s WordPressem ve verzi 5.0 a vyšší (tj. první číslice je 5 nebo větší číslo a za tím nějaká další čísílka).

blokový editor Gutenberg
blokový editor Gutenberg

Před touto změnou byl ve WordPressu jiný editor, který zřejmě vycházel z editace textů ve Wordu. Nevím, jestli měl tenkrát nějaký speciální název, teď se o něm mluví jako o klasickém editoru. Je součástí webů s Wordpressem ve verzích nižších než 5.0, tj. na začátku je 4 nebo nedejbože jiné číslo (píšu “nedejbože”, protože to už je pak hoooodně zastaralý web, kde se dá očekávat spousta nepříjemností).

wordpress - klasický editor
klasický editor

Kromě klasického editoru a Gutenbergu můžeš na svém webu mít i nějaký úplně jiný editor, neboli page builder. Ten se na web dostane buď jako plugin (o pluginech se dočteš víc v článku 1000+ věcí, které dokáže i tvůj web (a jak na ně)), nebo spolu s nějakou speciální šablonou, která má integrovaný svůj vlastní editor.

Z těch speciálních šablon jsou u nás zřejmě nejrozšířenější

  • Mioweb – česká šablona, která má vlastní page builder pro stránky, ale články už se tvoří v běžném wordpressovém editoru
  • Divi – anglická šablona s možností zakoupit doživotní licenci, její Divi builder lze používat na stránky i na články
wordpress Divi
šablona Divi

Pokud jde o page buildery ve formě pluginů, jedná se např. o

wordpress - plugin Elementor
plugin Elementor

Zajímavé srovnání wordpressových page builderů najdeš v článku The 10 Best WordPress Page Builder Plugins Compared 2022 (v angličtině).

V čem tedy nejlépe editovat články?

Záměrně píšu o článcích, resp. příspěvcích na blog. Ty většinou vznikají jinak, než stránky, proto pro ně bývá ideální jiné řešení.

Proč je to u stránek jinak než u článků?

Na stránkách webu většinou potřebuješ mít mnohem víc editačních možností, aby sis je mohla krásně “vymazlit” podle svých představ. Často se do nich přidávají i různé další funkce a vychytávky, což je ideální příležitost pro page buildery (Elementor) nebo speciální šablony (Divi).

Články jsou oproti tomu mnohem jednodušší. Nepotřebuješ pro jejich zpracování tolik designových prvků a technických vychytávek. Často stačí jen naformátovaný textnadpisy proložený několika ilustračními obrázky a do toho nějaký ten vhodný odkaz.

Články nepotřebuješ mít tak graficky vyladěné jako stránky, na kterých přímo prezentuješ svoje služby. Potřebuješ, aby si je návštěvníci webu hlavně přečetli, text tedy musí pěkně plynout jak obsahově, tak vzhledově.

Tím nechci říct, že si na jejich zpracování nemáš dávat záležet. Jak už jsem psala v příspěvku 5 tipů jak vyladit článek na web, formátování a členění textu je důležité. Obejde se to ale bez barevných přechodů, interaktivních seznamů a jiných fičurek.

A drobné vychytávky jako je podbarvení textu, tlačítka, text na obrázku už nový blokový editor umí taky (na rozdíl od toho původního, kde na tohle bylo potřeba doinstalovat nějaké rozšíření).

Podtrženo, sečteno:

Na kvalitní zpracování článku bohatě stačí základní wordpressový editor.

Proč se spokojit se základním editorem, když můžeš mít víc?

“Ok, tak to stačí. Ale proč bych nepoužila na články Elementor (nebo jiný page builder), když už s ním umím pracovat? A proč bych ten článek vlastně nemohla trochu víc vytunit?”

… napadlo tě taky něco takového? Nejsi jediná, ty otázky jsou naprosto na místě.

A já ti ani nechci zakazovat použít tvůj oblíbený page builder na editaci článků. To rozhodnutí je čistě na tobě.

Moje argumenty pro psaní článků v základním wordpressovém editoru jsou následující:

  • je to pohodlnější než nastavování elementů (widgetů) v page builderu,
  • snadno se do něj dá překopírovat text předpřipravený ve Wordu včetně formátování,
  • obsah vytvořený v základním editoru se načte rychleji (mrkni třeba na výsledky testování v článku Gutenberg VS Page Builders – Performance Test).

Chápu ale, že argument “nechci se učit nic nového, když si vystačím s tím, co už umím” může být mnohem pádnější. Je to fakt na tobě.

Jen v případě Miowebu nemáš na vybranou. Tam je to jednoznačně dané – na stránky je page builder, články vkládáš přes wordpressovou administraci.

Klasický editor × Gutenberg (blokový editor)

Když se po tomto vysvětlení se svými klientkami shodnu na tom, že pro články bude opravdu vhodnější základní wordpressový editor, často následuje ještě otázka:

“A nemohla bych teda radši používat ten, co tam byl dřív? Ten klasický?”

No, mohla. Zatím.

A právě to “zatím” je důvod, proč už klasický editor nedoporučuju. Zatím funguje a má podporu, jenže to nebude trvat věčně.

Klasický editor je něco jako tlačítkový telefon – taky se s ním dovoláš a pošleš zprávu, dokonce na něm možná máš i foťák. Ale nové funkce do něj nedostaneš a ani ty fotky z něj za moc nestojí.

A přirovnání k mobilu sedí i pro Gutenberg – je praktičtější stejně jako chytrý telefon, jenže:

  1. se s ním nejdřív musíš naučit pracovat,
  2. možná ti i přijde, že to je celé nějaké nesmyslné a zbytečně složité,
  3. ale až se s ním sžiješ, oceníš, co všechno s ním dokážeš.

A stejně jako máš ve smartphonu nakonec taky klasickou numerickou klávesnici na vytáčení čísel, má Gutenberg mimo jiné i blok Klasický editor s těmi známými ikonkami.

Jak se naučit pracovat s Gutenbergem?

Nebudu tvrdit, že stačí sebrat odvahu, zhluboka se nadechnout a dál už to půjde samo.

Gutenberg je prostě jiný než klasický editor. Jen bohužel není zrovna intuitivní. Přitom práce s bloky sama o sobě není nějak složitá. Chce to jen

  • pochopit základní princip,
  • seznámit se s možnostmi, které nabízí,
  • a pak s ním pracovat, pracovat a zase pracovat.

Pomůžu ti, chceš?

Práci s blokovým editorem jsem věnovala v kurzu První krůčky s WordPressem hned 3 lekce z 10.

Ten ale zrovna nedávno skončil a další běh plánuju až na září. A taky si uvědomuju, že možná vůbec nepotřebuješ učit se komplet veškeré základy práce s WordPressem.

Vytáhla jsem proto z kurzu všechno, co souvisí s Gutenbergem, a vytvořila z toho návod Gutenberg v malíčku, se kterým se naučíš s blokovým editorem pracovat.

 S Gutenbergem se tak teď můžeš seznámit kdykoli potřebuješ.

Kromě 3 videolekcí návod obsahuje 4 hodnotné bonusy. V jednom z nich jsou zpracované návody pro práci se všemi bloky, které Gutenberg nabízí.

Kurz práce s blokovým editorem Gutenberg

Chceš mít Gutenberg v malíčku?

Můžeš. Stačí kliknout na červené tlačítko (jasně, že je vytvořené pomocí Gutenbergu) a dostaneš se na stránku, kde se o návodu dozvíš víc a kde si ho můžeš rovnou objednat:

Jestli ti to přijde užitečné, pošli to dál →

Prostor pro postřehy a dotazy

2 komentáře

  1. Pěkný den,
    z textu výše “S Gutenbergem se tak teď můžeš seznámit kdykoli potřebuješ.” jsem pochopil, že Gutenberg v malíčku si mohu objednat kdykoliv. Bohužel při pokusu o objednání se dostanu na stránku, kde se dozvím, že kurs teď nejde objednat.
    Informace na stránce nejsou pravda ?

    Díky za odpověď.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nové články e-mailem

Vlož sem svoji adresu a dám ti vědět o všem, co připravím pro počítačové blondýny:

Kdo to píše?

Rubriky na blogu

Návody

Nejnovější články a návody

Sdílení vítáno!

Facebook
Pinterest
LinkedIn
Twitter