5 zásadních informací o pluginech na webu

Máš Mioweb? Nebo Divi? Jiný web na WordPressu?* Tak je tam máš taky! A když o nich budeš mít přehled, dost věcí to usnadní. Co bys teda měla znát?

*) Mioweb a Divi jsou specifické wordpressové šablony, tj. weby s Miowebem i Divi jsou také weby na WordPressu. Proto by ses při práci s nimi měla taky řídit wordpressovými zásadami. Vypisuju je zvlášť, protože vím, že to pro každého není úplně zřejmé.

Neboj, než se pustím do vysvětlování, co bys měla o pluginech vědět, objasním ti, o co jde.

Co jsou to ty pluginy?

Pluginy jsou rozšíření nebo doplňky pro tvůj web, co ho obohatí o nové funkce, prvky atd. Je to vlastně něco jako aplikace v chytrém telefonu. Volat a posílat SMS zvládneš i bez nich, ale díky nim ti mobil bude sloužit mnohem víc.

Podrobnější vysvětlení jsem před rokem sepsala do článku 1000+ věcí, které dokáže i tvůj web (a jak na ně).

Jak vím, že pluginy na svém webu máš?

Přiznávám se – se 100% jistotou to tvrdit nemůžu. Asi nějaké wordpressové weby bez pluginů existují, ale marně vzpomínám, kdy jsem na nějaký narazila.

Pravděpodobnost, že na svém webu pluginy opravdu máš, je jen něco hodně hodně hodně málo pod 100 %. Vtip je v tom, že

  1. při instalaci WordPressu se rovnou nainstalují 2 pluginy (Akismet Anti-SpamHello Dolly), některé instalátory přidávají i další pluginy, zejména bezpečnostní.
  2. pokud jsi o pluginech doteď neměla tušení, nemohlo tě ani napadnout smazat ty, co se tam automaticky nainstalovaly, tj. máš tam minimálně tyhle.
  3. pokud už jsi o pluginech slyšela (třeba z toho loňského článku, nebo jsi dokonce odebírala WordPressový adventní kalendář), pravděpodobně jsi rovnou nějaký použila, takže opět můžu tvrdit, že tam nějaké máš.

Co bys měla vědět o pluginech na svém webu?

Aby ti web dobře sloužil, je dobré mít přehled o tom,

  • co na něm všechno je,
  • jak se to používá
  • a mít trošku povědomí, jak to funguje
    (nelekej se, žádné velké technikálie, jen takové ty základní principy – jako když chápeš, že lidi ve filmu jsou herci a že ve skutečnosti neběhají po plátně).

Pokud jde o pluginy, měla bys vědět:

1. Jaké pluginy na webu máš

V administraci najdi v levém sloupci položku Pluginy (je zhruba uprostřed) a klikni na ni. Zobrazí se ti přehled všech pluginů, které jsou na tvém webu nainstalované.

Tak schválně – kolik jich tam je?

2. K čemu nainstalované pluginy slouží

Možná tě napadlo, že to může být celkem jedno, když všechno funguje, jak má. Obzvlášť pokud ti pluginy na web nainstaloval někdo, kdo tomu rozumí.

Jenže ono to jedno vůbec není. Leda by se ten “někdo, kdo tomu rozumí” staral o tvůj web dlouhodobě a sám. Pak stačí, že to ví on. Nepředpokládám, že bys ale v takovém případě vůbec četla nějaké články o Wordpressu a o tom, jak se o web starat, když na to máš lidi, teda člověka 😉

Mít povědomí o pluginech na vlastním webu se rozhodně hodí i v případě, že jsi skálopevně rozhodnutá technikálie vždy na někoho delegovat, pokud to není stále ta samá osoba.

Stejně jako lékař by měl chtít vědět, jaké léky jeho pacient už užívá, aby mu nepředepsal něco, co může snížit účinky jiné medikace nebo způsobit předávkování, měl by člověk, co upravuje web, vědět, co všechno už je tam nastaveno.

V případě pluginů to znamená mít přehled o tom, co který plugin umí a dělá, aby se na web zbytečně neinstalovalo několik pluginů s podobnými funkcemi, které pak

  • zbytečně zatěžují (a zpomalují web),
  • mohou být v konfliktu,
  • navzájem si přepisují nastavení
  • prostě v kombinaci způsobují problémy.

Když budeš vědět, co má který plugin na tvém webu na starosti, nestane se ti, to, co jsem nedávno řešila na 1 webu:


Adéla měla problém s načítáním feedu z Instagramu. Když upravila nastavení pluginu, přes který se feed do stránek vkládal, na webu se změny nikdy neprojevily.

Zkoušela různá nastavení, dokonce plugin odinstalovala, znovu nainstalovala a propojila se svým účtem, ale pořád to nefungovalo.

Když jsme se podívaly společně do administrace, ukázalo se, že tam má (mimo jiné)

  • 3 různé pluginy pro vkládání sdílecích tlačítek,
  • 2 pro Facebook pixel,
  • 3 na načítání feedů ze sociálních sítí.

Zakopaný pes byl v posledních 3. Adéla upravovala nastavení pluginu A (protože o něm věděla, že je k nastavení Instagramu), jenže ve stránkách měla vložené kódy pro načítání pomocí pluginů B a C. Stačilo tedy z těchto vybrat 1, ten nastavit podle potřeby a vložit do stránek. Zbývající 2 jsme rovnou deaktivovaly a smazaly.

Těch dalších 5 pluginů jsem zmínila záměrně. Po kontrole, co je kde nastavené a co se opravdu používá, jsme všech těchto 8 pluginů mohly zredukovat jen na 3, navíc opravdu jednoduché a lehké, takže se změna projevila i v rychlosti načítání stránek.

Kdyby měla Adéla přehled o tom, co který plugin na jejím webu dělá, pravděpodobně by si některé na web nikdy nenainstalovala. Ušetřila by si tak spoustu nervů, hromadu času i peníze za společné pátrání a úpravy.


Když víš, co který plugin dělá. Můžeš mnohem snáz odhadnout, který způsobuje nějaký záhadný problém.

3. Odkud se plugin na tvém webu vzal

Informace o původu pluginu se ti bude hodit, když s ním budeš řešit nějaký problém, nebo prostě budeš potřebovat poradit s jeho nastavením.

Řada pluginů má zpracovanou dokumentaci nebo nějaké fórum podpory, kde se můžeš ptát na svoje nejasnosti. Proto je fajn vědět, kde pomoc hledat.

Většina pluginů pochází přímo z adresáře WordPressu (to jsou ty, které si můžeš vyhledat přes administraci na webu). U těch je to jednoduché. V přehledu pluginů najdeš pod popisem pluginu odkaz Zobrazit podrobnosti.

Když plugin pochází odjinud, bývá u něj odkaz Navštívit web pluginu.

Pokud ti plugin přidá “někdo, kdo tomu rozumí”, měla bys i s odstupem času vědět, který “někdo” to byl. Dá se totiž předpokládat, že dotyčný plugin zná a používá a dokáže ti s ním poradit, kdyby bylo potřeba. Případně ti může vysvětlit, co všechno plugin na tvém webu obstarává a jak je tam co nastaveno.

4. Kdy se plugin naposledy aktualizoval

Tady jsem si dovolila shrnout 2 “kdy” do jednoho – u nově nainstalovaných pluginů se nic neaktualizuje, protože automaticky instaluješ aktuální verzi. Místo data poslední aktualizace si tedy zaeviduješ datum instalace.

Tato informace je užitečná ze 2 důvodů:

  • Pomůže ti odhalit zastaralé a neudržované pluginy dřív, než způsobí nějaký závažný problém.
  • Můžeš aktualizaci pluginu vyloučit jako možnou příčinu nějakého problému.

Neboj, obě varianty vysvětlím…

Zastaralé pluginy

Zastaralé pluginy způsobují problémy:

  • Jednak časem už nemusí fungovat správně, protože se nepřizpůsobují aktuální verzi WordPressu.
  • Jednak je to bezpečnostní problém, protože se o jejich zabezpečení nikdo nestará a jak známo hackeři jsou vždycky o krok napřed.

U pluginů, o které se jejich autoři starají, se ti na webu nabízí aktualizace automaticky. Proto těmto problémům můžeš snadno předejít.

Pokud se o plugin nikdo nestará, nemá žádné aktualizace a tudíž tě WordPress nemá jak upozornit, že by bylo dobré s tím něco dělat. Problém pak zjistíš při troše štěstí ve chvíli, kdy nastane. Mnohdy ale až s odstupem času, kdy na něj přijdeš náhodou, nebo ti ho někdo nahlásí, nebo se vůbec nedostaneš na web. A malér je na světě.

Když budeš mít přehled o tom, kdy se jaký plugin aktualizoval, snadno si všimneš, že někde něco nehraje. Pak můžeš včas zjistit, proč dlouho žádná aktualizace neproběhla a  podle potřeby najít alternativní řešení.

Příčina problému

Když se někdo ptá, jak řešit nějakou chybovou hlášku nebo jiný problém, který se “najednou” vyskytl na webu, vždycky se ptám, co se na webu předtím upravovalo a jaké proběhly aktualizace.

Hodně to napoví a usnadní řešení problému. Pokud to rovnou neukáže na příčinu, aspoň tahle informace významně zúží pátrací pole.

5. Jaká verze pluginu byla na webu před aktualizací

Problesklo ti hlavou, že tohle je zbytečné evidovat, když to přece musela být zcela jasně ta předchozí verze? Poplácej se po rameni za skvělou úvahu a čti dál…

V ideálním případě by to tak bylo. Jenže…

Aktualizace pluginů vychází různě:

  • některé se aktualizují jen jednou za pár měsíců nebo týdnů,
  • jiné mají aktualizace po pár dnech,
  • každá z těch aktualizací navíc proběhne v jiném čase.

Pokud bys tedy měla udržovat vše 100% aktuální, stálo by tě to docela dost času (existují na to pluginy, které spouští aktualizace automaticky, ale to si pak zase nebudeš zvládat kontrolovat, jestli je po aktualizaci všechno v pořádku).

Tak se potom běžně stává, že se během aktualizace pár verzí úplně přeskočí. No a když se aktualizuje jenom podle nálady (= skoro vůbec), jsou ty skoky mezi verzemi často sedmimílové. A to už se dají očekávat i problémy, takže je pak fajn vědět, jaká verze pluginu byla na webu původně, aby se k ní dalo vrátit a navyšovat verze postupně.

Jak udržovat přehled o pluginech?

I když máš pluginů na webu jen pár, všechny výše uvedené informace si o nich nejspíš pamatovat nebudeš. (Podle mě to ani není v lidských silách, ale ráda se nechám vyvést z omylu.)

Spousta toho se dá různě dohledat, což asi taky uděláš, až dočteš tento článek, že? Jenže ve chvíli, kdy je oheň na střeše, jsou zbytečné nervy všechny důležité informace někde dohledávat. Určitě oceníš, když budeš mít všechno pečlivě zaznamenané.

Stačí jednoduchá tabulka

Není na tom nic složitého, stačí obyčejná tabulka, která bude mít 6 sloupců (ano, o jeden víc, hned vysvětlím):

  1. název pluginu
  2. zdroj
  3. poslední aktualizace
  4. aktuální verze
  5. předchozí verze
  6. k čemu plugin slouží

Jak vidíš, je tam navíc uvedená aktuální verze pluginu – to je pro případ, že by se s webem něco stalo a potřebovala bys znát i současnou verzi pluginu. (Pochopitelně když máš zálohu, tak to zjistíš po obnovení. Ale ve chvíli, kdy je problém, to může být taky indicie k dohledání příčiny.)

Informaci o tom, k čemu plugin slouží, dávám záměrně až do posledního sloupce, tam se toho vejde nejvíc, aniž by se tím ty další informace odsouvaly někam bokem.

To není o pluginech všechno

Zase tě lekám, že? Promiň a neboj… Pokud jde o to, co bys měla vědět o pluginech, které už na svém webu máš, tohle ti bude stačit.

Narážím ale na další zásady pro práci s pluginy – na co si dávat pozor při výběru a jak s nimi pracovat, aby sis zbytečně nezavařila. Na to už tu prostor není, ale…

Kde se seznámit se zásadami práce s pluginy?

Máš několik možností:

WordPressový adventní kalendář je možné objednat
jen do 24. prosince 2020.

Jestli ti to přijde užitečné, pošli to dál →

Prostor pro postřehy a dotazy

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *