WordPress = motor pro web

Chtěla bych mít svůj web, ale vůbec tomu nerozumím, programovat neumím a firmu si na to platit nechci. Klidně bych se i přiučila něco nového, ale bojím se, že bych to nezvládla.

Stejně jako nemusíš být automechanik, abys mohla řídit auto, nemusíš být programátor, abys mohla spravovat svoje webové stránky. Z vlastní zkušenosti můžu zodpovědně říct, že naučit se spravovat svůj web je mnohonásobně jednodušší než naučit se řídit.

Fakt vím, o čem mluvím.

U webu se navíc ani v těch nejděsivějších scénářích nedochází ke ztrátám na životech. No a když nejde o život…

Ale k WordPressu

Abys ale mohla někam dojet, musí mít tvoje auto motor. U webu je to podobné, tím motorem pro něj může být právě redakční systém WordPress.

Je to vlastně jakýsi program, který nahraješ do prostoru pro svůj web (na tzv. webhosting, ale to ti vysvětlím v jiném článku). Tento program, ti umožní na webu vytvářet jednotlivé stránky, psát tam články a spoustu dalších věcí.

WordPress se postará o to, aby to fungovalo, ty budeš mít na starost jen ten obsah. O víc se starat nemusíš. Klidně můžeš zůstat jen u psaní textů.

Výhody WordPressu

Redakčních systémů, které se dají použít, je spousta. Možná se tu časem objeví i článek o nějakém jiném. Mojí volbou číslo 1 je WordPress hned z několika důvodů

  • je k dispozici zdarma
  • je hodně rozšířený (celosvětově ho používá cca třetina všech webů!) a díky tomu není problém najít potřebné rady, když se někde něco pokazí nebo nefunguje podle mých představ
  • existuje pro něj ohromné množství šablon, většina z nich se navíc dá i snadno dál upravovat, takže každý web může být jiný
  • existuje pro něj i ohromné množství doplňků, kterými ho snadno obohatíš o další užitečné funkce
  • je přeložený do češtiny a má i podporu v češtině
  • neustále se vyvíjí a vylepšuje, aby odpovídal nejnovějším trendům a požadavkům
  • snadno se ovládá, je docela intuitivní, takže po prvním krátkém proškolení s ním zvládne snadno pracovat každý

WordPress odkazy

Oficiální web WordPressu, kde je ke stažení nejen WordPress, ale i spousta šablon a doplňků (pluginů), diskuzní fórum pro dotazy:
www.wordpress.org

WordPress v češtině si můžeš stáhnout na:
cs.wordpress.org

České fórum podpory najdeš na:
www.separatista.net/forum

WordPressové návody pro počítačové blondýny:
petravymetalova.cz/tema/wordpress

Osvědčený online kurz pro počítačové blondýny:
WordPress pro počítačové blondýny

Není nad osobní zkušenost

Sama s WordPressem pracuju už od ledna 2010. Pravda, nejdřív mi chvíli trvalo, než jsem se rozkoukala, protože předchozí web jsem si tvořila celý sama, takže pro případné úpravy jsem hned věděla, kam hrábnout. Zároveň jsem od prvních dnů musela uznat, že editace článků a stránek, je díky němu mnohem jednodušší.

Teď už bych neměnila. Kde to jen trochu jde, používám právě WordPress. Vytvořit s ním základ webu, je otázka minut, zatímco s vlastním řešením bych se párala týdny nebo měsíce.

Můžu vřele doporučit

Kdykoli se na mě obrátí někdo, kdo chce mít svoji vlastní online prezentaci, kde bude psát o svých službách nebo zkušenostech, je web na WordPressu jasná první volba bez ohledu na to, jestli dotyčný už nějaké webové zkušenosti má.

Pokud zvládáš práci s Wordem, nebudeš mít po chvíli oťukávání s WordPressem žádné zásadní problémy.

No a když na nějaký zádrhel přece jen objeví, jsou tu návody pro počítačové blondýny.

Návodů kolem WordPressu tu bude spousta. Všechny jsou v jedné hromádce pod štítkem WordPress.

Jestli ti to přijde užitečné, pošli to dál →

Prostor pro postřehy a dotazy

6 komentářů

  1. Mám doménu :triz.cz.
    Webhosoting mám léta u: abstract.cz. Nemám důvod to měnit. Mohu pokračovat?
    Vlastně chci být , tak jako dosud, jen tvůrce obsahu.
    BB

  2. Dobrý den, stáhla jsem si word press z vašeho odkazu, ale je to jen zazipovaný dokument s mnoha soubory. Nenašla jsem žádný manuál jak tvořit web, ani soubor s příponou exe, vše je jen php a obsahuje soubory s jazykem pro web (nevím jestli je to html, java nebo jiné). Pro mne je to nepoužitelné. Není mi jasné, jak mám s jeho pomocí vytvořit web. děkuji za odpověď

    1. Dobrý den, Lenko,
      jak jsem psala v článku WordPress je „motor“ webu. Motor pořád ještě není celé auto, se kterým se dá někam dojet. Je potřeba mít také zaregistrovanou doménu (adresa webu) a vytvořený hosting (prostor pro web). Na hosting se pak nahrají rozbalené soubory WordPressu a celý systém (motor) se nainstaluje.
      Časem počítám i s těmito návody, ale těch námětů ke zpracování je tolik, že nejsem teď schopná odhadnout, kdy se k tomuto dostanu.

  3. Bezva článek, vidím, že kopíruju Tvé stopy, jen se zpožděním 🙂 Díky za WordPress návody, budu šířit jeho používání a odkazovat na Tvé návody. Přeju ať se daří!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *