Jak snadno přidat kód do hlavičky a patičky webu

Mám web ve WordPressu a potřebuju do hlavičky přidat nějaký skript. Bojím se ale vrtat do souborů šablony, abych si tam něco nepokazila. Má to řešení?

Je dobře, že se ptáš. Pokud se v technikáliích moc neorientuješ, opravdu bych ti nedoporučovala zasahovat do souborů šablony. K tomu se možná dostaneme v nějakých trošku pokročilejších návodech.

Teď ti ale radši ukážu bezpečnější a jednodušší řešení – plugin Insert Headers and Footers.

K čemu je to vůbec dobré

Řada aplikací a nástrojů pro svoje fungování vyžaduje vložení kódu do hlavičky (patičky) tvého webu – např. GoogleAnalytics a další nástroje pro měření návštěvnosti, FB pixel, nástroje pro e-mail marketing, různé ověřovací kódy různých dalších služeb.

Není moc praktické kvůli každé takové službě instalovat nový plugin, když jde opravdu jen o vložení kódu. Stačí jediný plugin, který ti umožní vkládat na web neomezený počet dalších kódů na 1 místě – Insert Headers and Footers by WPBeginner.

Jak nainstalovat plugin Insert Headers and Footers

 1. Přejdi do administrace svého webu a klikni / najeď myší v levém sloupci na Pluginy.
 2. Z nabídky vyber Instalace pluginů.
Přejít na instalaci pluginů
 1. Na stránce, která se ti otevře, zadej vpravo nahoře do vyhledávacího políčka název pluginu (stačí jen Insert Headers) a chvilku počkej, než se vyhledají odpovídající pluginy.
 2. U pluginu Insert Headers and Footers nejdřív zkontroluj, jestli je kompatibilní (= dá se použít) s tvojí verzí WordPressu. Pokud by kompatibilní nebyl, neinstaluj ho. Místo toho aktualizuj WordPress, teprve pak se vrať k tomuto návodu.
 3. Je-li všechno v pořádku, klikni na bílé tlačítko Instalovat, které vidíš přímo u tohoto pluginu.
Instalace pluginu
Vyhledání, kontrola a instalace pluginu ve WordPressu
 1. Jakmile proběhne instalace, změní se na modré tlačítko Aktivovat. Na to zase klikni.
Aktivace nainstalovaného pluginu
Aktivace nainstalovaného pluginu
 • Hotovo! Plugin je nainstalovaný a můžeš ho začít používat.

Kde přidávat kódy do hlavičky a patičky

Abys teď mohla přidat potřebné kódy do hlavičky nebo patičky webu, stačí přejít na stránku nainstalovaného pluginu.

Dostaneš se tam přes Nastavení > Insert Headers and Footers.

Vložit kód do hlavičky / patičky ve WordPressu
Prostředí pro vkládání kódu do hlavičky a patičky

Po kliknutí na tento odkaz se ti otevře stránka s nabídkou vložení kódu do hlavičky (A), těla (B) a patičky (C). Požadovanou úpravu pak vždy potvrdíš kliknutím na tlačítko Save.

Do hlavičky (A) přidáváš kódy, u kterých se požaduje vložení “mezi tagy <head> a </head>”, resp. “přímo před tag </head>”.

Do těla (B) přidáváš kódy, u kterých se požaduje vložení “blízko za počáteční tag <body>”.

Do patičky (C) přidáváš kódy, u kterých se požaduje vložení “před koncový tag </body>”.

Názorný videonávod

Celý návod jsem i s komentářem nahrála na video, které si můžeš přehrát přímo zde:

Speciální případy

Pokud používáš šablony Mioweb nebo Divi není třeba tento plugin instalovat. Tyto šablony mají pro vložení kódu do hlavičky i patičky už připravené vlastní kolonky v nastavení.

Jestli ti to přijde užitečné, pošli to dál →

Prostor pro postřehy a dotazy

12 komentářů

 1. Ahoj, narazil jsem na opačný problém. Potřeboval bych z webu odstranit starý měřící kód Google Analytics. Je nějaký plugin, který mi s tím pomůže? Případně v kterém souboru ten kód najdu. Přiznám se, že v adresářové struktuře wordpressu mám trochu hokej. Mockrát děkuju za tipy a rady.

  1. To se bohužel takto nedá vůbec říct. Pokud je kód někde na webu vložený, je prostě potřeba vypátrat, jak se tam dostal. Obráceným postupem se pak odebere. Nejčastěji bývá vložený prostřednictvím nějakého pluginu, těch ale může být spousta. Pokud by ho někdo vkládal přímo do kódu (fakt nedoporučuju, v případě aktualizace by pak kód z webu vypadl), bude pravděpodobně v nějakém souboru šablony – buď ve functions.php, nebo v nějakém souboru, který souvisí s hlavičkou (případně patičkou) webu. Ale nejdřív bych prošla pluginy, které jsou na webu nainstalované.

 2. Ahoj, díky za návod. Chci se zeptat, jestli nemáš zkušenost s tím, pokud je GA4 a ukazuje to podivně page view, že je méně něž first visit atd. Nemůže to být způsobeno tím, že kód GA4 byl spojen s pluginem woocomerce plugin – ale woocomere plugin počítá jen stránky, které jsou na woocomerce, ale další stránky, jako magazín aj, které jsou normální stránky, nejsou to woocomerce stránky, tak se tam nepočítají? Děkuji Silvie

 3. Super návod, děkuji. Když potřebuji zadat další kódy, tak stačí odenterovat a vložit pod, nebo vymazat původní skript?

  1. Určitě nemazat, to by ten původní script přestal fungovat. Nový kód přidej buď úplně na začátek nebo úplně na konec, mezi jednotlivé kódy je fajn vložit aspoň 1 volný řádek, aby to bylo přehlednější.

 4. Nádherný a srozumitelný návod. Vložila jsem kód pro goole analytics bez problémů. A chápu to prosím dobře, že stejným způsobem mohu vložit i kód pro Facebook pixel? Prostě jej jen šupnu do kolonky A? Děkuji.

 5. Skvělý návod díky kterému se mi povedlo vložit na webové stránky pixel kod z Facebooku. Díky této vychytávce můžu cílit FB reklamu na lidi, kteří navštívili naše webové stránky a mají aktivní FB účet.
  Moc děkuji za přehledný a užitečná článek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *