Navigační lišta (admin bar) ve WordPressu

Když se přihlásím na svém webu, najednou mi tam nahoře vyskočí jakýsi černý proužek, který se nedá odstranit. Co to je a k čemu to je dobrý?

~ Říká se tomu navigační lišta nebo taky admin bar a je to docela užitečná věc. Hned ti to vysvětlím.

Co je to navigační lišta?

Jednoduše – je to ten tmavě šedý proužek nad webem ve WordPressu, který se zobrazuje přihlášeným návštěvníkům.

Navigační lišta ve WordPressu

V administraci webu je umístěná napevno, přímo na webu (tj. v části určené pro veřejnost) se dá snadno skrýt.

Obsahuje užitečné odkazy, které ti zjednoduší práci s webem a “přesuny” mezi veřejnou částí webu a administrací.

Jaké odkazy obsahuje navigační lišta?

Záleží na tom, kde na webu se zrovna octneš.

a) Navigační lišta v administraci

Navigační lišta v administraci WordPressu

1 – Užitečné odkazy WordPressu – když na toto logo WordPressu najedeš myší, rozbalí se nabídka s odkazy, kde najdeš užitečné informace kolem WordPressu.

2 – Odkaz na web – v administraci odkazuje na veřejnou část webu.

3 – Aktualizace – ukazuje, kolik šablon a pluginů se zrovna dá aktualizovat. Když na ni klikneš dostaneš se na přehled, kde pak můžeš zvolit, co přesně chceš aktualizovat. Pokud tuto položku ve své navigační liště nevidíš, nic aktualizaci nevyžaduje, nebo ze svého uživatelského účtu nemůžeš žádné aktualizace provádět.

4 – Komentáře ke schválení – číslo ukazuje, kolik komentářů čeká na schválení. Položka se zobrazuje jen těm, kdo mají oprávnění komentáře schvalovat.

5 – “Rychlé přidávání” – když na tuto položku najedeš myší, rozbalí se menu, ze kterého si můžeš vybrat, jestli vytvoříš nový příspěvek (článek), novou stránku, nahraješ nějaký soubor nebo založíš účet pro nového uživatele. Zase se ti budou z těchto možností zobrazovat jen ty, ke kterým máš oprávnění.

6 – Tvůj profil – po najetí myší se rozbalí menu, ze kterého můžeš přejít na svůj profil (a pak ho upravit) nebo se odhlásit.

b) Navigační lišta na webu

Některé položky jsou stejné jako v administraci, tak to nebudu znovu rozepisovat. Přidávám jen ty, které jsou nové nebo jiné 😉

Ještě je malý rozdíl podle toho, kde přesně na webu zrovna jsi. Vysvětlím u položky č. 3.

1 – Odkaz do administrace – po najetí myší se rozbalí menu, přes které se rychle přímo z webu dostaneš do nastavení šablon, widgetů a menu. Nástěnka je úvodní strana administrace.

2 – Přizpůsobení vzhledu webu – po kliknutí se vlevo zobrazí bílý sloupec s nabídkou pro úpravy webu (podrobněji rozebereme někdy příště).

3 – Upravit příspěvek / stránku / rubriku / štítek (podle toho, kde zrovna jsi) – kliknutím na tuto položku se dostaneš přímo na úpravy článku / stránky, nad kterým / kterou zrovna tuto lištu vidíš. Pokud jsi zrovna ve výpisu článků nějaké rubriky nebo článků přiřazených k nějakému štítku (tématu), můžeš pak  upravovat název rubriky / štítku apod.

U některých částí webu 3. položku neuvidíš, protože tam není co editovat, nebo k tomu nemáš přístup. Například redaktoři vidí možnost Upravit příspěvek jen nad svými vlastními články.

Proč ji na svém webu nevidím?

Vysvětlení je dvojí:

a) nejsi zrovna přihlášená,

b) nemáš povolené její zobrazování.

Jak můžu povolit / zakázat zobrazování navigační lišty?

Úplně snadno. Mrkni na návod Jak skrýt i zobrazit navigační lištu ve WordPressu, najdeš tam i názorné komentované video.

Jestli ti to přijde užitečné, pošli to dál →

Prostor pro postřehy a dotazy

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *