Majitelkou útočné stránky snadno a rychle

To si tak člověk odjede na den na hory a po návratu má plnou schránku vyděšených dotazů, co se to s tím jeho webem děje. Když stránky otevře, vybafne na něj rudá hrozba od Googlu…

Nejsem žádný hacker, přísahám!

Přiznávám, baví mě zkoumat, co všechno web dovede, co se kde dá nastavit, jak si co zjednodušit atd. A taky se můžu pochlubit tím, že co jsem si kdy usmyslela, že na webu zprovozním, toho jsem nakonec s patřičným úsilím dosáhla.

Ale napadnout něčí počítač, instalovat někam nevyžádané programy, krást důvěrná data nebo jinak škodit? Fakt mě nenapadá, k čemu by to bylo dobré, tak proč na tom plýtvat časem a energií. Učit se něco jen proto, aby to člověk uměl, toho jsem si užila dost ve škole.

Pořád ale byla ve hře varianta, že napadený byl můj web, který pak nevědomky (a nevinně) nákazu šířil pěkně dál. Taky nic moc představa.

Pátrání se rozběhlo na plné obrátky

Pustila jsem se hned do pátrání, kde by mohl být nějaký škodlivý kód vložený. Nikde nic… Jenže zkuste najít něco, když nevíte, co přesně hledáte…

Obrátila jsem se na technickou podporu svého webhostingu, vysvětlila situaci a požádala o kontrolu svého účtu. Mezitím jsem na strýčka Googla směřovala několik dobře cílených dotazů.

Než proběhla kontrola mého webhostingového účtu, byl zakopaný pes odhalen.

utocna-stranka-5-zobrazit-priklady

Byli jsme v tom nevinně, oba

Zjištění pravého důvodu pro tohle googlovské vystavení na pranýř přineslo obrovskou úlevu. Ukázalo se, že na webu jsou odkazy vedoucí na jiné stránky, které má Google označené jako útočné.

Najednou bylo po problému. Stačilo odebrat škodlivé odkazy a k označení už nebyl důvod. Hláška mohla zmizet.

Nezmizela

Bylo potřeba ještě Google upozornit, že problém byl odstraněn a může varování stáhnout. Pak už zbývalo jen čekat, než proběhne kontrola a web bude před návštěvníky očištěn.

Koho by to nevyděsilo?

Tak i to už vím – toho, kdo už problém jednou úspěšně vyřešil. Ověřila jsem si to na vlastní kůži, když se úplně stejná situace opakovala s cca dvoutýdenním odstupem. Pro změnu v sobotu, kterou jsem strávila opět skoro celou mimo počítač.

Až mě to dokonalé načasování to vede k myšlenkám na Velkého bratra. Celý den bez přístupu na internet bývám fakt jen zřídka. Je zajímavé, že zrovna v těchto dnech Google problém odhalil.

Vyděšený návštěvník = žádný návštěvník

Asi si dovedeš představit, jak taková výstraha zamává s návštěvností. Jo, hodně…

Návštěvnost na útočné stránce
Najdi 2 dny, kdy byl web označen jako útočná stránka.

Jinými slovy – i když už teda víš, že to vůbec nemusí být taková katastrofa, jak to na první pohled vypadá, odrazí se to někde, kde to bolí.

Prozradím jak na to

Přeju všem majitelům a provozovatelům webů, aby nikdy nic podobného řešit nemuseli. Pokud by se ti podobná hláška na webu objevila, mám pro tebe návod, jak zjistit, proč tam je, i jak se jí po nápravě zbavit nejrychlejší možnou cestou.

Najdeš ho v článku Jak se zbavit označení Útočná stránka.

Všechno zlé je k něčemu dobré

Útočná stránka

Tohle jsem tvrdila na Facebooku poté, co se mi podařilo hlášku poprvé z webu odstranit.

Zde je slíbené vysvětlení…

Hláška samotná mě pochopitelně nijak nepotěšila, pokles návštěvnosti už vůbec ne. Super byl pocit, když se to podařilo vyřešit a rudá hrozba z webu zmizela. Ale ani to není to pozitivum, které jsem měla na mysli.

Jen díky této zdánlivé kalamitě, mi přišla řada e-mailů od návštěvníků stránek, se kterými jinak nejsem nijak v kontaktu. Potěšilo mě, že jim katalog České-soutěže.cz a jeho fungování leží na srdci.

Všechny, kdo napsali, jsem průběžně informovala o tom, jak se situace vyvíjí. Odměnou mi byla milá podpora a povzbuzování ve chvílích, kdy jsem sama nevěděla, co a jak. Když byl problém zažehnaný, což jsem všem s radostí a omluvou za komplikace oznámila, přišla třešnička na dortu:

Děkuji za info, rád slyším, že je web v pořádku a funkční. Omlouvat se samozřejmě vůbec nemusíte, […] děkuji vám za zprostředkování takového jedinečného webu, který v Česku nemá konkurenci.

No, nenapadlo by i tebe, že ta trocha napětí za to stála?

Jestli ti to přijde užitečné, pošli to dál →

Prostor pro postřehy a dotazy

2 komentáře

  1. Tak to jsi se s tím dobře popasovala. Musím tě pochválit. Jsi šikulka a chytrá hlavička. Jako já…haha…:). I já jsem už vyřešila zálohu webu. Přes plugin, který mi doporučil Míla L. Jmenuje se All in one wp migration. Tak ted už vesele mohu dělat blbinky a nic se nestane…:) Vladi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *