5 kroků jak co nejrychleji získat pomoc s technikáliemi

Zřejmě nejsušší, ale zároveň nejpotřebnější příspěvek tohoto blogu je tu…

Pokud jsem ti místo odpovědi na tvůj dotaz jen poslala odkaz na tento článek, neber to prosím osobně.

A pokud o moji radu nebo pomoc i přes tuhle moji nevycválanost stojíš, prosím, přečti si to až do konce a teprve pak to zkus znovu.

Poradím i pomůžu s technikáliemi ráda

Protože den má pořád jen 24 hodin, ve kterých kromě rozdávání rad musím stihnout ještě spoustu dalších věcí, potřebuju, abys mi trochu pomohla. Stačí, když se budeš držet následujících 5 kroků. Představují totiž tu nejspolehlivější cestu, jak se k radě dostat co nejrychleji.

1. krok: Brouzdaliště.cz

= web s bezplatnými a snadno srozumitelnými návody, jak zvládnout různé počítačové technikálie.

Brouzdaliště - technikálie pro počítačové blondýny

Tip: Přejdi na Návody  a tam nahoře v pravém sloupci uvidíš vyhledávací políčko s lupou. Do něj zadej, s čím potřebuješ poradit, a vyjedou ti všechny návody, které odpovídají vyhledávanému výrazu.
Taky se můžeš v pravém sloupci podívat do sekce V čem brouzdáme a hledat podle nástrojů, ke kterým jsou nějaké návody zpracované.

2. krok: Počítačováblondýna.cz

= web s rozsáhlejšími placenými návody, které jsou uzpůsobené tak, aby s nimi mohla pracovat i pravá počítačová blondýna

Tip: Pokud je odpověď na tvůj dotaz už zpracovaná v nějakém návodu na kterémkoli z těchto 2 webů, pošlu ti na něj prostě odkaz. Když po návodu zapátráš dřív, než se zeptáš, nebudeš muset čekat, než stihnu odpovědět 😉

3. krok: Mám svůj web

= facebooková skupina, ve které probíráme všechno kolem webu a péče o něj

Tip: Nespornou výhodou skupiny je to, že v ní můžeš dostat radu i od ostatních členů skupiny, takže to může být rychlejší, než čekat, až se k tomu dostanu já. A kromě toho se ve skupině dá taky vyhledávat ve starších dotazech.

4. krok: Moje služby

= řadu technikálií za tebe můžu rovnou nastavit, jiné tě dokážu naučit tak, abys je uměla používat

Tip: Nemusíš mít předem jasno, co se chceš učit a co jen potřebuješ mít nastavené. I s tím ti ráda poradím podle toho, co pro tebe bude nejužitečnější. Stačí vyplnit a odeslat formulář dole na stránce.

5. krok: Kontaktní formulář

= pro případy, kdy si z výše uvedených možností nedokážeš vybrat, použij prostě kontaktní formulář na stránce Kontakt. Počítej ale s tím, že si na odpověď pár dní počkáš.

Tip: Často na dotazy z kontaktního formuláře odpovídám nabídkou některé z výše uvedených možností (podle dotazu). Zvaž, jestli nebude rychlejší využít přímo některé z nich.

Jak se správně ptát?

Čím lépe se dokážeš zeptat, tím rychlejší a užitečnější radu můžeš dostat. Vůbec nejde o používání správné terminologie, bez té se úplně klidně obejdeme. Důležité je, aby z dotazu bylo možné zjistit co nejvíc, proto doporučuju:

 • Vždy přidej odkaz na web, kde potřebuješ vyřešit problém. Pokud se to týká nějaké konkrétní stránky na webu, dávej odkaz přímo na ni.
 • Když narazíš na problém v nějakém návodu, přidej i odkaz na návod a upřesni, u kterého kroku v návodu máš problém a jaký (u videonávodů uveď čas).
 • Jestli je problém např. v administraci, kam máš přístup jen ty, pošli vždy náhled stránky (printscreen / screenshot), ze kterého bude problém vidět.
 • Snaž se popsat co nejpřesněji, v čem konkrétně vidíš problém (co nefunguje) a jak by to podle tebe mělo vypadat správně (jakého výsledku chceš dosáhnout).

Jak se správně ptát jsem vysvětlovala i ve vysílání na facebookové stránce Počítačová blondýna, záznam je v tomto videu:

 

Na Messengeru neodpovídám

Z praktických důvodů ode dneška na dotazy přes Messenger neodpovídám. Pokud dotaz zaregistruju, posílám aspoň odkaz na tento článek.  Když nereaguju vůbec, zřejmě jsem zprávu úplně přehlédla (to se mi stává celkem často, proto toto rozhodnutí).

Totéž platí i pro dotazy posílané přes zprávy facebookové stránce a podobné komunikační kanály.

 

Ptáš se, co mě to najednou popadlo?

Bohužel to byla nutnost. Nemám ráda pravidla pro pravidla, ani to nebylo najednou. Trvalo mi docela dlouho, než jsem k tomuto rozhodnutí dospěla.

Radím a pomáhám s technikáliemi ráda, dává mi to smysl a baví mě to.

Zároveň mi to ale už přerostlo přes hlavu, nezvládám reagovat tak, jak bych si představovala a jak se zřejmě i očekává, čím dál častěji ztrácím přehled o tom, kde všude mám komu na co odpovídat.

Mrzí mě, když zjistím, že jsem nějaký problém zapomněla dořešit, nebo dokonce úplně zazdila. Je mi tak trapně…

Došlo mi, že si nutně potřebuju ujasnit, jak jsem schopná fungovat dál. Pevně stanovená pravidla mi v tom pomáhají nejvíc.

A aby byla opravdu účinná, rozhodla jsem se je sepsat a zveřejnit tímto způsobem. I když vím, že to není zrovna ideální téma na článek po tříměsíční pauze. Na druhou stranu právě tohle mi pomůže dosáhnout toho, aby další příspěvky mohly vycházet v podstatně kratších intervalech.

Děkuju všem, kdo budou tato pravidla respektovat.

~ Petra

PS: Velký dík patří i těm, kdo mi byli ochotní naslouchat, když jsem se v tom nejvíc plácala, a pomohli mi tato pravidla sestavit a získat tak znovu kontrolu nad dotazy i radami. Aspoň v rámci mých časových možností.

A tady je prostor pro tvoje vyjádření

Profilový obrázek

Petra Vymětalová

Jsem technická (a často i psychická) podpora pro počítačové blondýny, hlavně pro ty, co mají weby na Wordpressu. Aby se svých webů nebály, sestavila jsem pro ně Webové DESATERO pro počítačové blondýny a připravuju srozumitelné návody, které jsou k dispozici na webech Brouzdaliště.cz a Počítačová blondýna.cz. Jak ti můžu být užitečná, se dočteš pod záložkou Kdo jsem.

Komentářů: 3

 1. Ahoj Peti nechcem teraz radu len ta chcem podporit ze si urobila krok ktory je nutnostou a vobec ti to nikto nemoze vycitat. Tiez toho mam vela a viem o com hovoris. Drzim ti palce a prajem vsetko dobre…

  1. Alenka, děkuju za pochopení.
   Docela jsem měla obavy, aby článek nevyzněl jinak, než jsem zamýšlela. Podle reakcí, které se ke mně zatím dostaly, to vypadá, že se mi to podařilo předat tak, jak to opravdu je 😉
   Taky držím palce, ať se ti daří držet tvoji práci pod kontrolou 😉

 2. Facebookové komentáře napsané k tomuto článku před přechodem na https si můžeš přečíst po kliknutí na tento obrázek:

  … na zvětšený obrázek pak klikni ještě jednou, aby se zobrazil v plné velikosti a komentáře byly opravdu čitelné.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *