5 kroků pro účinnou pomoc s technikáliemi

Zřejmě nejsušší, ale zároveň nejpotřebnější příspěvek tohoto blogu je tu…

Pokud jsem ti místo odpovědi na tvůj dotaz jen poslala odkaz na tento článek, neber to prosím osobně.

A pokud o moji radu nebo pomoc i přes tuhle nevycválanost stojíš, prosím, přečti si to až do konce a teprve pak to zkus znovu.

Poradím i pomůžu s technikáliemi ráda

Protože den má pořád jen 24 hodin, ve kterých kromě rozdávání rad musím stihnout ještě spoustu dalších věcí, potřebuju, abys mi trochu pomohla. Stačí, když se budeš držet následujících 5 kroků. Představují totiž tu nejspolehlivější cestu, jak se k radě dostat co nejrychleji.

1. krok: Nejlepší technická podpora

= oficiální podpora aplikace / nástroje / programu / služby, u které řešíš problém

V naprosté většině případů, kdy něco nefunguje nebo si prostě nevíš rady s jakýmkoli nastavením, je nejefektivnějším řešením kontaktovat přímo podporu dané služby nebo nástroje. Jestli se ti to nezdá, přečti si článek Nejefektivnější řešení problémů s technikáliemi.

2. krok: Návody v článcích

= bezplatné a snadno pochopitelné návody, jak zvládnout různé počítačové technikálie

Nahoře v pravém sloupci (na mobilu dole pod článkem) uvidíš vyhledávací políčko s lupou. Do něj zadej, s čím potřebuješ poradit, a vyjedou ti všechny návody, které odpovídají vyhledávanému výrazu.
Případně o kousek níž rozklikni nástroj nebo aplikaci, se kterou potřebuješ pomoct. Zobrazí se návody právě pro tento nástroj.

3. krok: Online kurzy

= rozsáhlejší návody zpracované do online kurzů, které jsou uzpůsobené tak, aby s nimi mohla pracovat i pravá počítačová blondýna

Ke kurzům se snadno dostaneš přes odkaz Kurzy nahoře v menu. Na stránce pak najdeš bezplatné i placené kurzy pro samostudium a taky info o kurzech s mojí technickou i psychickou podporou, které probíhají jen v předem daných termínech.

Tip: Pokud je odpověď na tvůj dotaz už zpracovaná v nějakém článku nebo kurzu zde na webu, posílám i v těch následujících krocích prostě odkaz. Když po návodu zapátráš dřív, než se zeptáš, nebudeš muset čekat, než stihnu odpovědět.

4. krok: Facebooková stránka

= moje stránka na Facebooku – Petra Vymětalová – Technikálie pro počítačové blondýny

Pokud se tvůj dotaz týká nějaké novinky, o které jsem psala, pravděpodobně k ní najdeš příspěvek na mojí fb stránce. V komentářích pod ním se můžeš zeptat na cokoli, co ti v souvislosti s tím není jasné. Nejdřív ale projdi předchozí komentáře, možná se na totéž už zeptal někdo před tebou.

5. krok: Konzultace pro počítačové blondýny

= co nenajdeš v článcích, kurzech ani na fb stránce, to tě ráda naučím individuálně přes sdílenou obrazovku

Nemusíš mít předem jasno, co přesně se potřebuješ naučit. Ráda s tebou proberu i možná řešení různých technikálií. Prostě se objednej na konzultaci a domluvíme se, co a jak.

Tip: Pro rychlou akutní pomoc pro tebe mám speciální službu SOS čtvrthodinka.

Jak se správně ptát?

Čím lépe se dokážeš zeptat, tím rychlejší a užitečnější radu můžeš dostat. Vůbec nejde o používání správné terminologie, bez té se úplně klidně obejdeme. Důležité je, aby z dotazu bylo možné zjistit co nejvíc, proto doporučuju:

 • Vždy přidej odkaz na web, kde potřebuješ vyřešit problém. Pokud se to týká nějaké konkrétní stránky na webu, dávej odkaz přímo na ni.
 • Když narazíš na problém v nějakém návodu, přidej i odkaz na návod a upřesni, u kterého kroku v návodu máš problém a jaký (u videonávodů uveď čas).
 • Jestli je problém např. v administraci, kam máš přístup jen ty, pošli vždy náhled stránky (printscreen / screenshot), ze kterého bude problém vidět.
 • Snaž se popsat co nejpřesněji, v čem konkrétně vidíš problém (co nefunguje) a jak by to podle tebe mělo vypadat správně (jakého výsledku chceš dosáhnout).

Jak se správně ptát jsem vysvětlovala i ve vysílání na facebookové stránce Petra Vymětalová: Technikálie pro počítačové blondýny, záznam je v tomto videu:

Na Messengeru neodpovídám

Z praktických důvodů na dotazy přes Messenger neodpovídám. Pokud dotaz zaregistruju, posílám aspoň odkaz na tento článek nebo tě požádám o zaslání dotazu e-mailem.  Když nereaguju vůbec, zřejmě jsem zprávu úplně přehlédla (to se mi stává celkem často, proto toto rozhodnutí).

Totéž platí i pro dotazy posílané přes zprávy další podobné komunikační kanály.

Proč taková pravidla?

Bohužel to byla nutnost. Nemám ráda pravidla pro pravidla, ani to nebylo najednou. Trvalo mi docela dlouho, než jsem k tomuto rozhodnutí dospěla.

Radím a pomáhám s technikáliemi ráda, dává mi to smysl a baví mě to.

Zároveň mi to ale už přerostlo přes hlavu, nezvládám reagovat tak, jak bych si představovala a jak se zřejmě i očekává, čím dál častěji ztrácím přehled o tom, kde všude mám komu na co odpovídat.

Mrzí mě, když zjistím, že jsem nějaký problém zapomněla dořešit, nebo dokonce úplně zazdila. Je mi tak trapně…

Došlo mi, že si nutně potřebuju ujasnit, jak jsem schopná fungovat dál. Pevně stanovená pravidla mi v tom pomáhají nejvíc.

A aby byla opravdu účinná, rozhodla jsem se je sepsat a zveřejnit tímto způsobem. I když vím, že to není zrovna ideální téma na článek po tříměsíční pauze. Na druhou stranu právě tohle mi pomůže dosáhnout toho, aby další příspěvky mohly vycházet v podstatně kratších intervalech.

Děkuju všem, kdo budou tato pravidla respektovat.

~ Petra

PS: Velký dík patří i těm, kdo mi byli ochotní naslouchat, když jsem se v tom nejvíc plácala, a pomohli mi tato pravidla sestavit a získat tak znovu kontrolu nad dotazy i radami. Aspoň v rámci mých časových možností.

(publikováno 18. 3. 2018, aktualizováno 20. 3. 2022)

Jestli ti to přijde užitečné, pošli to dál →

Prostor pro postřehy a dotazy

3 komentáře

 1. Facebookové komentáře napsané k tomuto článku před přechodem na https si můžeš přečíst po kliknutí na tento obrázek:

  … na zvětšený obrázek pak klikni ještě jednou, aby se zobrazil v plné velikosti a komentáře byly opravdu čitelné.

 2. Ahoj Peti nechcem teraz radu len ta chcem podporit ze si urobila krok ktory je nutnostou a vobec ti to nikto nemoze vycitat. Tiez toho mam vela a viem o com hovoris. Drzim ti palce a prajem vsetko dobre…

  1. Alenka, děkuju za pochopení.
   Docela jsem měla obavy, aby článek nevyzněl jinak, než jsem zamýšlela. Podle reakcí, které se ke mně zatím dostaly, to vypadá, že se mi to podařilo předat tak, jak to opravdu je 😉
   Taky držím palce, ať se ti daří držet tvoji práci pod kontrolou 😉

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *