Nejdůležitější krok při práci na webu

Bez něj to nepůjde. Tento krok potřebuješ jak při tvorbě nového webu, tak i při jakýchkoli úpravách. Prostě vždycky. Poradím ti, jak ho zvládnout co nejsnáz…

Nejdřív ale asi budeš chtít vědět, jaký krok to vůbec je, že? Prozradím, že se bez něj neobejde vlastně vůbec žádná práce. Prostě bez něj nezvládneš nic, ani ten úplně nejjednodušší úkol.

Už tušíš?

Ještě přidám obrázkovou nápovědu (možná jsi to zahlídla i s příběhem dnes na Facebooku):

Cesta dlouhá 1000 km začíná jediným krokem.

Nápověda je na mém oblíbeném hrnku s čajem. Překlad ze španělštiny zní:

„Cesta dlouhá 1000 km začíná jediným krokem.“

Už víš? Bingo!

Ze všeho nejdůležitější je ten 1. krok.
A nezáleží ani tak na tom, JAK ho uděláš, ale ŽE ho uděláš.

Prostě: ZAČNI!

Ale jo, já vím, že tohle se někdy dost lehko řekne, ale dost blbě udělá. Poradím ti, co funguje mně nebo se osvědčilo mým klientkám:

Začni odkudkoli

Důležité je udělat aspoň něco, cokoli. Jestli máš problém hlavně sebrat odvahu nebo se rozhoupat k akci, můžeš začít tím, co ti přijde nejjednodušší nebo nejzajímavější.

Ve většině případů se dá začít klidně odprostředka (třeba k tomuto článku jasem si jako první napsala přesně tento bod, zbytek dopisuju kolem něj) a třeba i nesystematicky, ono se to pak už nějak vyvrbí.

Když uděláš jakýkoli 1 konkrétní krok, většinou se ti rovnou ukáže další – buď ten následující, nebo si uvědomíš, co ti ještě chybí.

Nepřemýšlej a neplánuj moc dlouho

Tím navazuju na předchozí tip a připomínku k té nesystematičnosti. Jasně, že je lepší mít předem jasný plán, vytyčené konkrétní kroky a postupovat pěkně podle nich.

Ale pokud jsi taky takový plánovač jako já, může se ti taky stát, že si to všechno tím důkladným promýšlením tak akorát zkomplikuješ. A když se ti „zadaří“, vykoumáš to tak, že zjistíš, že bude nejefektivnější se na to vykašlat.

Zjistila jsem, že moc důkladné plánování může být dost rafinovaná forma prokrastinace. A tak si teď dávám ultimátum, kdy se už určitě pustím do práce, ať bude plán v jakémkoli stádiu.

Ono se většinou během práce stejně stane, že zjistím, že to potřebuje přeplánovat.

Zjednodušuj

Usnadni si to co nejvíc to půjde. Udělej to co nejjednodušší, vytunit, upravit a doladit to můžeš kdykoli později. Ale o tom jsem už psala v článku Jak si maximálně zjednodušit tvorbu webu, tak si to zjednoduším a nebudu se o tom dál rozvášňovat.

Rozporcuj si to

Nechtěj mít všechno teď hned, zahltila by ses a otrávila. Ber si malá sousta, která v pohodě zvládneš. Po každém dobře stráveném přidej další.

Tu cestu, co má 1000 km, se zvládneš spíš po malých krůčcích než obřími skoky. Ty by tě vyčerpaly kousek za startovní čárou.

Obětuj tomu jen 3 minuty

Řekni si, že vybranému kroku věnuješ jen 3 minuty a pak máš volno. Natáhni si časovač na mobilu a pusť se do toho. 3 minuty nebudou problém, co říkáš?

Vtip je v tom, že když už budeš mít aspoň nějaký pidikousíček hotový, nejspíš se ti ani nebude chtít s tím po těch 3 minutách seknout.

No a kdyby jo, tak máš aspoň ten pidikousíček.

A za chvíli můžeš obětovat další 3 minuty a udělat další pidikousíček. A možná pak zapomeneš natáhnout tu časomíru a najednou zjistíš, že na tom makáš už půl hodiny a že tě to vlastně i baví.

Nech se vést

Když nezabere žádný z předchozích tipů, bude to chtít pomocnou ruku. Prostě někoho, kdo:

  • ti pomůže s jednoduchým plánem, který bude systematický i efektivní,
  • pohlídá, aby sis to zbytečně nekomplikovala,
  • poradí, co všechno je potřeba udělat,
  • ti rozporcuje to, co je vcelku nestravitelné, tak, aby se to pak dávalo smysl,
  • postrčí, aby sis natáhla aspoň ten časovač.

Jestli je tím tvým nestravitelným soustem tvůj web, tak ti přesně tuto pomocnou ruku nabízím:

  • Ukážu ti, jak si i ty dokážeš svépomocí vytvořit svůj web a pracovat s ním jakobys to dělala odjakživa.
  • Naservíruju ti to v přiměřených dávkách.
  • Dohlídnu na to, aby ses do toho fakt pustila a držela až do zdárného konce.

Právě teď (do neděle 6. 9. 2020) totiž přijímám přihlášky do online kurzu WordPress pro počítačové blondýny, ve kterém tě za ruku provedu tvorbou webu tak, abys pochopila, jak to všechno funguje a příště už neměla problém začít, až budeš se svým webem chtít něco udělat.

Podrobně jsem kurz popsala na webu Počítačováblondýna.cz, kde bude taky probíhat, tak se tam mrkni:

A vlastně ještě jeden tip mám:

Nečekej na „pravý okamžik“ ten je teď

Myslím, že tento rok nám hodně názorně ukázal, že vlastní web se hodí každému podnikateli. A taky že je fajn umět s ním aspoň obstojně pracovat a nemuset spoléhat na nějakého webmastera, který může být dost zavalený prací na spoustě dalších webů.

Jestli jsi v tomto článku hledala nejdůležitější krok pro svůj web, zvaž, jestli jím nebude objednávka kurzu WordPress pro počítačové blondýny. Pokud ano, je ten pravý okamžik opravdu teď – přihlášky do kurzu se v neděli 6. září o půlnoci uzavřou (a znovu se otevřou nejspíš až za rok).

A tady je prostor pro tvoje vyjádření

Profilový obrázek

Petra Vymětalová

Jsem technická (a často i psychická) podpora pro počítačové blondýny, hlavně pro ty, co mají weby na Wordpressu. Aby se svých webů nebály, sestavila jsem pro ně Webové DESATERO pro počítačové blondýny a připravuju srozumitelné návody, které jsou k dispozici na webech Brouzdaliště.cz a Počítačová blondýna.cz. Jak ti můžu být užitečná, se dočteš pod záložkou Kdo jsem.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *