Přišla mi zpráva, že můj web je na zastaralém CMS a kvůli bezpečnosti mám provést upgrade na novější verzi. Moc tomu nerozumím, ale poradili mi, že mám aktualizovat WordPress. Jak na to?
Aktualizace WordPressu je hračka, za chvilku ti ukážu, jak na to 😉
Pár slov k zastaralému CMS a bezpečnostnímu riziku
Nejdřív předám slovo Wikipedii. Ta o CMS říká:
Systém pro správu obsahu (CMS z anglického content management system) je software zajišťující správu dokumentů, nejčastěji webového obsahu. V dnešní době se jako CMS zpravidla chápou webové aplikace, někdy s případným doplňkovým programovým vybavením u klienta. Pro CMS se někdy používají i oborově podobné termíny redakční či publikační systém.
V našem případě je tím CMS právě WordPress.
Právě bezpečnost je jedním z hlavních důvodů, proč vznikají nové verze WordPressu. Dlouho neaktualizovaný web je snáz napadnutelný. Se starými verzemi navíc nebude fungovat ani řada pluginů. Na druhou stranu ale staré a dlouho neaktualizované pluginy nemusí správně fungovat s nejnovějšími verzemi WordPressu.
WordPress se aktualizuje automaticky
Od verze 3.7 je automatická aktualizace už součástí WordPressu. Nespouští se ale úplně při každém vydání nové verze WordPressu. Funguje jen na menší aktualizace, např. z verze 4.7 na 4.7.1 nebo z 4.7.4 na 4.7.5 (tj tam, kde přibude nebo se změní 3. číslo).
Hlavní aktualizace jsou rozsáhlejší a proto je potřeba spouštět je ručně. Jedná se o aktualizace, kde se mění 2. (nebo dokonce 1.) číslo verze. Momentálně je tedy ve hře aktualizace z verze 4.7.5 na 4.8.
Ještě důrazné varování!
Pokud jsi WordPress neaktualizovala dlouho, určitě nepodceňuj doporučovanou zálohu webu. Ještě než se do aktualizace pustíš, vytvoř si zálohu webu.
Ostatně zálohování se vyplatí při každé aktualizaci nebo instalaci nového pluginu, šablony a dalších zásazích do webu. A od věci nejsou ani automatické zálohy, protože jeden prostě nikdy neví. Záloha je naprosto zásadní krok pro bezpečí tvého webu.
Takže konečně se k tomu dostávám…
Návod na aktualizaci WordPressu
- Otevři si administraci svého webu. Pokud je dostupná aktualizace, uvidíš to na první pohled (viz A i B na obrázku), ve verzích s plný překladem uvidíš text Je dostupný WordPress 4.8! Zvažte tuto aktualizaci.
- Klikni na tlačítko Aktualizovat na verzi 4.8 (resp. na verzi, která je aktuální ve chvíli, kdy potřebuješ tento návod).
Pokud bys je nemohla najít (blok Aktuální přehled může být i níž na stránce), klikni na odkaz Please update now, resp. Zvažte tuto aktualizaci v přeložené verzi (viz A na obrázku nahoře). - Dostaneš se na stránku, kde je přehled všeho, co na tvém webu potřebuje aktualizovat (tj. nejen samotný WordPress, ale i pluginy a šablony). Zde klikni na tlačítko Aktualizovat u nejnovější české verze WordPressu.
- Pak si můžeš odskočit, nebo napjatě sledovat, jak probíhá aktualizace. Nic jiného nedělej, nezavírej okno prohlížeče!
- A teď už zbývá jen proklikat web, jestli všechno funguje správně a zobrazuje se tak, jak má. A pak už se můžeš pustit do zkoumání nových funkcí, která další verze WordPressu přinesla.
Jak zálohovat WordPress?
Mám pro tebe návod, se kterým zálohování WordPressu nastaví i počítačová blondýna.
Je připravený tak, aby sis podle něj zvládla zálohování nastavit automatizovaně i ručně spustit. A ukážu ti tam i jak ze zálohy web obnovit, kdyby fakt došlo na nejhorší.
Kontrolní otázka
Z jaké verze na jakou verzi jsi podle tohoto návodu svůj web aktualizovala?
2 komentáře
Dobrý den, chtěl bych se zeptat, tvořil jsem webové stránky pro svou ženu, ale nejdou vyhledat na internetu. tvořil jsem je přes Vámi doporučený WordPress. Vždy se zobrazí, že jsou jen přes WordPress. Nevím, jak je publikovat veřejně. Mám zaplacenou jak doménu tak i webhosting. Děkuji za radu
Takto bohužel těžko říct, kde je problém. Na uvedeném odkazu se mi zobrazuje jen zpráva, že web není dostupný. Kontaktovala bych poskytovatele webhostingu.