Pomoc! Na mém webu je červená obrazovka s nápisem Útočná stránka. Co s tím mám dělat a jak se toho můžu zbavit?
V prvé řadě pomalu a zhluboka dýchej a uvědom si, že opravdu nejde o život 😉 Až se trošku zklidníš a budeš schopná soustředit se, čti dál 😉
Nejdřív zjisti, co se stalo
Možná je v tom tvůj web nevinně, všechno na něm je v pořádku, nijak na své návštěvníky neútočí a není jim jakkoli nebezpečný. K vyvěšení tohoto upozornění totiž stačí odkazovat na jiný web, který je skutečně napadený.
Možná je ale napadený přímo tvůj web, takže ani pro tebe není bezpečné po něm brouzdat a hledat, kde může být problém.
Nejjednodušší způsob, jak zjistit, co zapřičinilo zveřejnění tohoto varování, je zeptat se přímo tam, odkud zpráva pochází, tj. u Googlu.
Vysvětlení najdeš v Search Console
Pokud máš svůj web už propojený se službou Search Console, stačí do ní nahlédnout.
Pokud sis propojení ještě nenastavila, udělej to teď hned.
Návod najdeš v článku Jak svůj web propojit se službou Google Search Console.
Jestli máš na svém webu vložený měřicí kód Google Analytics, budeš to mít jednoduché – pro ověření využij alternativní metodu Google Analytics.
V opačném případě doporučuju využít ověřovací HTML soubor, abys nemusela vůbec vstupovat na web, který může být napadený.
Jak vypátrat problém na webu v Search Console
Teď už předpokládám, že máš svůj web se službou Search Console propojený.
- Přejdi do služby Search Console – g.co/searchconsole.
- V přehledu propojených služeb najdi web, kde řešíš problém. Pravděpodobně bude na 1. místě. Bude u něj také výstražné označení, že jsou na něm závažné problémy.
- Klikni na odkaz Zobrazit podrobnosti.
- Ve zprávě, která se ti zobrazí, klikni na modré tlačítko Zobrazit příklady.
- Na následující stránce se už dočteš, co konkrétně je problém.
Čas na nápravu
Když už víš, kde je problém, je potřeba ho odstranit.
Pokud by to byl také jen odkaz, stačí ho z webu odstranit, nebo nastavit přesměrování na jinou, bezpečnou stránku.
Konkrétní řešení ti zde bohužel poradit nemůžu, protože možných příčin je spousta. Když si nebudeš vědět rady, klikni ještě na Zobrazit podrobnosti (v přehledu bezpečnostních problémů), tam nějaké obecné rady najdeš.V případě, že je skutečně napadený přímo tvůj web, doporučuju obrátit se hned na technickou podporu tvého webhostingu. Tam zjistí, kde je problém, a buď ho rovnou opraví nebo ti doporučí, jak postupovat dál.
Hrozba zažehnána, hlášku pryč!
To, že problém opravíš, neznamená, že hláška automaticky zmizí. Teda ona by časem zmizela, ale předpokládám, že ji chceš mít pryč co nejrychleji.
Zase ti pomůže Search Console. Jejím prostřednictvím dáš Googlu vědět, že už je všechno v pořádku. On si zkontroluje, jestli nekecáš, a když bude s nápravou spokojený, rudou hrozbu z tvého webu odstraní.
Jak požádat o odstranění hlášky o útočném webu
- Přejdi do služby Search Console – g.co/searchconsole.
- V přehledu propojených služeb najdi web, kde řešíš problém.
- Klikni na odkaz Kontrola stavu služby.
- Zobrazí se vyskakovací okno s dotazem, jak jsi problém opravila. Stručně to tam napiš.
Nemusíš si lámat hlavu s formulací, není to slohové cvičení. Klidně můžeš napsat, že problém vyřešila technická podpora webhostingu.
- Potvrď kliknutím na Požádat o kontrolu.
- Zobrazí se hláška o tom, že tvoje žádost se zpracovává. Google má na vyřízení 72 hodin, ale nelekej se, má tam pro jistotu dost velkou rezervu. Tvůj úkol je teď trpělivě čekat.
- Jakmile Google opravu zkontroluje, přijde vytoužená chvíle, kdy ti v mailu přistane zpráva, že je všechno v pořádku a hláška bude brzy odstraněna. Pokud by se mu přece jen něco nezdálo, znovu přejdi do Search Console a znovu zapátrej po problémech.
- Kdyby se mail někde toulal, můžeš zjistit výsledek kontroly i přímo v Search Console. Na úvodní straně v přehledu webů se po úspěšné kontrole zobrazuje toto:
Tento návod je výjimečný
U každého návodu, který píšu, si přeju, aby měl spoustu čtenářů. U tohoto je to jinak.
Ano, budu ráda, když pomůže co největšímu počtu zaskočených majitelů a správců webů, ale zároveň bych všem přála, aby ho nikdy číst nepotřebovali…
Pokud by tě zajímalo, jak to bylo s mojí útočnou stránkou a proč si myslím, že i v tomto případě platí, že všechno zlé je k něčemu dobré, přečti si článek Majitelkou útočné stránky snadno a rychle na mém osobním blogu.