Co přinesl aprílový vtípek

Vůbec nebyl v plánu. A už vůbec ne to, co pak následovalo. O to by to mohlo být užitečnější a o to víc se těším.

Jestli se ti nechce prokousávat podrobnou historií mého letošního apríla a jeho předchůdců, ale přesto jsi na něj zvědavá, mrkni rovnou na video. Ukážu ti, co jsem provedla, a prozradím, co z toho nakonec vzniklo. A jestli tě to moje blbnutí nějak zasáhlo, je tam pro tebe i velká omluva.

Případně se proklikej na to, co tě zajímá, z tohoto obsahu:

Moje aprílová historie

Apríl jsem si asi jako všichni užívala už od školy. Nechtěla jsem se nechat nachytat, ale zároveň jsem si přála nachytat někoho dalšího. Doteď si pamatuju, jak nám táta vysvětloval, co je správný apríl, a pak se nás s vážnou tváří zeptal: “Kdo pošlapal ten strop?” Jasně, že jsme s bráchou oba koukli nahoru.

Když jsem si začala připadat jako velká holka, pustila jsem apríl k vodě (je to přece trapný, no ne?).

Až po letech mě napadlo nachystat 1. aprílový žertík na svém webu, který tenkrát navštěvovalo i pár tisíc lidí denně. Už před rokem 2010 (přesný rok si nevzpomenu, ale tohle vím jistě) jsem na 1. dubna upravila hlavní stranu webu tak, že byla celá černobílá.

Byla s tím tenkrát vážně fůra práce, ale za ten moment překvapení a pobavené ohlasy mi to stálo. Docela se na to pak i vzpomínalo. Z dalších aprílových žertíků na tomto webu mi jich už moc v paměti neutkvělo. Matně si vzpomínám na nějakou soutěž s prapodivnými pravidly. Další pokusy už se nejspíš moc neujaly, tak jsem to zase na nějakou dobu vzdala.

Aprílovou tradici jsem obnovila v roce 2015, kdy jsem všem pořadatelům online soutěží registrovaným v katalogu České-soutěže.cz poslala zprávu, že od 1. ledna následujícího roku se zavádí povinná registrace online soutěží do oficiálního registru Ministerstva financí.

Soutěžechtivý návštěvníci katalogu zase měli možnost zapojit se do hry o den s Milošem Zemanem.

apríl 2015

V dalších letech jsem vyrukovala třeba

  • se změnami pravidel pro facebookové stránky (paradoxně cca o rok později Facebook dramaticky snížil stránkám dosahy a na moje aprílová slova tak vlastně došlo),
  • ukončením provozu tenkrát čerstvě otevřeného webu Brouzdaliště.cz (to plánuju definitivně přesunout na tento web do konce měsíce)
  • a speciální velikonoční nadílkou od Facebooku.

Pak se na sítích s aprílovými příspěvky roztrhl pytel a mě to přestalo bavit, radši jsem si užívala, co vymyslí a připraví ostatní.

Až vloni se mi apríl hodil do krámu, když jsem zveřejnila toto oznámení:

apríl 2021

Zrušení skupiny byl apríl tak napůl – skupina zůstala, jen jsem ji tenkrát přejmenovala.

Když na to koukám zpětně, tak už tenkrát se k tomu zrušení schylovalo, jen jsem si to ještě nechtěla připustit. Kdo by taky rušil skupinu, která má 1600 členů? No, tak jsem ji nakonec zrušila těsně před aprílovým výročím, když jich měla bezmála 2000. Takže vlastně i tento apríl byl nakonec prorocký.

Apríl 2022

Hned z několika důvodů jsem byla pevně rozhodnutá, že letos žádné vyvádění aprílem chystat nebudu. Jednak se koncem března začala ukazovat spousta signálů, že letos na nás bude apríl skákat ze všech stran (a taky že jo – málem jsem i pozvánku na rodičák považovala za apríl). Jednak jsem věděla, že na žádné přípravy nebudu mít čas.

Od ledna mi totiž běží půlroční program Web pro online podnikání, ve kterém se první pracovní den v měsíci zveřejní celý nový studijní modul. A protože je program letos úplně nový, mám s ním na konci měsíce vždycky plné ruce práce, abych veškerý obsah včas připravila. Nepřipadalo proto v úvahu, že bych při tom stihla nachystat ještě nějaké aprílové překvápko. A na jednoduché nápady jsem neměla kapacitu.

Proč ta změna?

Dokončení modulu o členských sekcích šlo nakonec hladce a krátce po půlnoci jsem měla všechno připraveno. Když jsem si všimla, že už je apríl, vybavil se mi právě ten první s černobílou hlavní stranou. Nostalgie se spojila se zvědavostí, jestli by to dnes bylo opravdu tolikrát jednodušší, jak si myslím.

A byla jsem lapená. Prostě jsem musela vyzkoušet, jestli to fakt zvládnu připravit do 5 minut.

Zvládla.

Když bylo dílo zkázy dokonáno, přišel nápad na facebookové varování. Abych někomu nepřivodila infarkt z poškození monitoru, ještě jsem přidala na web pop-up s vysvětlením, že jde o apríl. Pak jsem to šla zaspat a až ráno si četla první reakce.

Aprílem to ale neskončilo!

Až dodatečně mě napadlo, že jsem to odbarvování webu mohla natočit, protože na tom je krásně vidět kouzlo práce s Elementorem. No a taky jsem se trochu bála, že to bude vypadat tak, že jsem v týdnu odmítala mimořádné konzultace jen proto, abych si místo SOS pomoci mohla blbnout s barvami na webu.

Původně jsem plánovala vrátit web do původního stavu na pár kliknutí úplně jednoduchým obnovením ze zálohy, ale pak jsem si řekla, že teda natočím obrácený postup a rovnou si ten letošní apríl zdokumentuju.

Večer jsem tedy web vrátila do původního stavu stejným způsobem, jakým jsem ho v noci odbarvovala, a všechno natočila. Bohužel se mi to v domácím večerním provozu nepovedlo na jeden zátah, takže jsem pak jednotlivé části potřebovala ještě slepit. U toho mě napadlo, že k těm úpravám přidám i časomíru, aby bylo vidět, kolik času to vážně zabralo (jasně, tímhle natáčením a tím, co na to navazuje, se to nakonec dost časově protáhne, ale šlo mi o tu popůlnoční aprílovou úpravu). Na videu uvidíš, že to byla fakt chvilinka. Do těch 5 minut by se to vešlo v pohodě třikrát i s rezervou.

U natáčení mi došlo, že tahle ukázka práce s globálními barvami je fajn, ale bohužel ne dostačující pro toho, kdo s nimi na webu vůbec nepracuje. Aby to takhle krásně fungovalo na 1 kliknutí, je potřeba obsah tvořit odpovídajícím způsobem.

Globální barvy jsou tak skvělá vychytávka, že je škoda ji nevyužít. Ušetří se díky nim neskutečná spousta času – nejen při přebarvování webu. A tentokrát se spojilo přání předat tuhle vychytávku dál s plánem uspořádat pro počítačové blondýny praktický online workshop.

Aby to nebylo jen o globálních barvách, začala jsem sepisovat další praktické vychytávky, které Elementor má a se kterými na konzultacích opakovaně boduju, protože o nich moje klientky do té doby nemají ani tušení. Vybrala jsem z nich 10 triků, u kterých se nejčastěji ozývá “Aha!” “To je boží!” “Sakra, to jsem potřebovala!” “No jo! Tohle je fakt jednoduchý!” “… a já se s tím drbu takovou dobu, tohle jsem měla vědět dřív.”

A tak vznikl plán workshopu, na který tě zvu ve videu o letošním aprílovém žertíku a taky na konci tohoto aprílového článku.

Teď už teda to video, ve kterém uvidíš, jak to vypadalo, jak jsem to opravila i jak dlouho to trvalo:

Video: Omluva + ukázka + pozvánka

apríl 2022

10 triků s Elementorem, které ti ušetří čas i nervy

Podrobné info k workshopu ještě zpracovávám, ale klidně se už teď můžeš na něj přihlásit.

Ty strohé informace, co jsou zatím na stránce s nabídkou uvedené, se měnit nebudou. Určitě ještě dodám podrobnosti a hlavně se to pokusím zabalit do atraktivnějšího hávu. Pro ty, co se spokojí s prozatímní lajdáckou nabídkou, jsou už přihlášky na workshop otevřené zde →

Jestli ti to přijde užitečné, pošli to dál →

Prostor pro postřehy a dotazy

2 komentáře

  1. Přiznávám, že mi apríl obecně vůbec nedochází, takže mě je velmi snadné nachytat (a povedlo se to i Tobě). Mám pak problém hlavně v on-line světě, protože některé aprílové příspěvky se toulají, a když se ke mně dostanou, musejí být hodně neuvěřitelné, aby mě napadlo, kouknout na datum vzniku. Trochu se obávám, že mnohé on-line aprílové vtípky mohou způsobovat i vznik různých fám :), ale ten Tvůj černobílý mě pobavil a v důsledku donutil zase áchat nad tím, jak jsi šikovná, a těšit se, až objevím Elementor :).

    1. Jo, to je pravda, že v online prostoru je to trochu nebezpečný. Na druhou stranu u těch online informací by měl být člověk ve střehu i mimo apríl nejen kvůli těm aprílovým příspěvkům. A Elementor se ti určitě bude líbit 😉

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *