3 důvody pro jarní úklid na webu

A není to nějaká blbost? Není. Web potřebuje úklid a údržbu stejně jako cokoli jiného. Vysvětlím ti proč a ukážu jak na to.

Uznávám, že jarní úklid na webu trochu blbost je. To, co v tom neštymuje, je slovo “jarní”. Uklízet na webu je potřeba, to je bez debat. Jen to roční období v tom nehraje roli.

Proč je úklid na webu důležitý?

Protože bez něj tam budeš brzo mít zmatek a spoustu zbytečností, které budou tobě komplikovat práci a návštěvníkům tvého webu kazit dojem.

Všechno, co na webu máš, totiž není někde v nějakém nekonečném vzduchoprázdnu, ale ukládá se to na servery, kde je umístěný tvůj web. Čím víc toho budeš v tom virtuálním prostoru uchovávat, tím bude obtížnější dostat se k tomu, co je zrovna potřeba.

Jak už jsem vysvětlovala v článku 2 správné velikosti obrázků na web, můžeš si web představit jako vozík s nákladem. Tím nákladem je všechno, co na webu máš:

  • obrázky,
  • texty,
  • pluginy,
  • registrovaní uživatelé (resp. uložené informace o nich),
  • různá funkční nastavení.

Texty a nastavení mají většinou váhu papíru, obrázky už jsou spíš krabice a některé jsou pořádně těžké. I když si na velikost obrázků už dáváš pozor, nemáš vyhráno. On i ten papír něco váží, když se pěkně nastřádá. O to je to zákeřnější, protože tohle tam ta hromada pomalu ale jistě roste, aniž by sis to uvědomovala.

Čím víc takový vozík (web) zatížíš,

  • tím bude pomalejší,
  • tím bude jeho provoz méně bezpečný,
  • tím hůř se tam bude cokoli dohledávat.

A kdo by chtěl mít pomalý a nepřehledný web, kterému prakticky nonstop hrozí, že se tam někdo nabourá?

Z jakých důvodů tedy web uklízet?

1. Rychlost načítání

To už jsme si vysvětlili na začátku – čím víc balastu a zbytečností na webu máš, tím je to pro něj větší zátěž.

Když na webu nebudeš uchovávat obrázky a pluginy pro strýčka příhodu, dost se mu uleví. A když vezmeš úklid důkladně a vymeteš i další smetí, které se tam prostě nanosí i běžným používáním, bude ten rozdíl ještě větší.

2. Bezpečnost

Zastaralé části webu se snadno stanou otevřenými vrátky pro různé hrozby a útočníky. Typickým příkladem jsou nepoužívané šablony a pluginy, které většina lidí neaktualizuje. Právě přes ně se pak na web může dostat nějaký škodlivý kód.

Velmi nebezpeční mohou být uživatelé, kteří mají nastavená administrátorská práva. A nejde jen o ty, kterým jsi někdy z nějakých důvodů přístup na web sama nastavila. Ti, kteří se tam dostali bez tvého vlastního přičinění jsou ještě nebezpečnější.

Pečlivým úklidem můžeš hodně významně snížit bezpečnostní riziko.

3. Přehlednost a jednoduchost

Jo, minimalizmus vládne i webům. A netýká se to zdaleka jen designu.

Čím míň různých vychytávek a serepetiček budeš na webu mít, tím líp se ti s ním bude pracovat. Rychleji se zorientuješ v potřebných nastaveních, snáz dohledáš stránky, kde je potřeba něco upravit.

A v neposlední řadě si důkladným úklidem zjednodušíš i péči o web. Protože příště toho budeš na úklid a oprašování mít podstatně míň.

Když třeba odebereš nepoužívané pluginy

  • nebudeš už muset hlídat, jestli náhodou nepotřebují aktualizaci,
  • tím pádem je nemusíš ani aktualizovat,
  • ani pak kontrolovat, jestli aktualizace proběhla správně.

Jak tedy na webu uklízet?

Je to podobné jako s jakýmkoli jiným úklidem. Je potřeba uklízet průběžně a jednou za čas všechno zkontrolovat a seřídit.

  1. Nenechávej na webu nic, co tam nepotřebuješ.*
  2. Nenahrávej na něj nic jen pro případ, že by se to jednou hodilo.
  3. Pravidelně kontroluj, že funguje, co fungovat má.
  4. Průběžně aktualizuj všechno, co na webu máš.
  5. Neodkládej důležitá nastavení na později, udělej to hned.

* Co se týká smetí a zbytečností, nejde zdaleka jen o neaktuální pluginy nebo příliš velké obrázky. Web si nějaké to svoje smetí pěkně střádá sám a očekává, že je čas od času vyneseš.

Pokud sis doteď s úklidem na webu hlavu nelámala, bude o nejspíš chtít důkladně vygruntovat, aby se pak už mohla věnovat menší pravidelné údržbě.

Než se do webového úklidu pustíš

Vrhnout se do webového gruntování po hlavě není úplně šťastný nápad. Je to důležité a doporučuju to moc neodkládat, ale zároveň je dobré se na to předem důkladně připravit:

  1. Počítej s tím, že to nebude jen na pár minut, takže si na to vyhraď předem čas.
  2. Promysli si, co je opravdu důležité a na webu musí určitě zůstat, a sepiš si to.
  3. Udělej si předem přehled i v tom, co už na webu neslouží, takže to naopak určitě přijde pryč.
  4. A to nejdůležitější: Než se do toho pustíš, udělej si aktuální zálohu webu a stáhni si ji do počítače.

Bez aktuální zálohy se do webového úklidu opravdu nepouštěj. Zároveň se od něj ale nenech odradit tím, že nevíš, jak zálohu webu udělat. Spíš ji považuj za 1. krok celé očistné kúry, který už vůbec není dobré odkládat.

Záloha ti totiž poslouží nejen v případě, že si z webu omylem sama smažeš něco, co tam mělo zůstat, je to tvoje spolehlivá pojistka pro všechny podobně nepříjemná překvapení (víc se dočteš v článku 1 nejzásadnější krok pro bezpečí tvého webu).

Naučím tě to nejdůležitější

Kurz o webovém úklidu letos nakonec pořádat nebudu, ale s tím nejdůležitějším ti pomůžu – jestli se potřebuješ naučit zálohovat web, mám pro tebe jednoduchý kurz Zálohování WordPressu, se kterým to zvládají i počítačové blondýny.

Máš teď pocit, že je těch úkolů nějak moc a budeš na to potřebovat fůru času? Pokud jsi na webu ještě důkladně negruntovala, můžeš tam toho mít k probírání opravdu spoustu.

Nikde ale není psáno, že musíš všechno zvládnout najednou. V každém případě začni zálohami:

  • pokud je ještě nemáš nastavené, už to neodkládej,
  • pokud už je nastavené máš, stáhni si aktuální zálohu a zkontroluj, že se opravdu zpracovávají.

No a dál si připrav plán, co všechno postupně projdeš a každý týden udělej aspoň něco. Probírat se tím, co se ti na webu nastřádalo, můžeš i postupně. Krok za krokem se postupně propracuješ k přehlednému webu.

Myslím, že jaro těmto úklidovým náladám dost přeje, tak si říkám, že až taková blbost ten “jarní” úklid fakt není. Co myslíš?

(Publikováno 13. 3. 2020, aktualizováno 5. 4. 2021)

Jestli ti to přijde užitečné, pošli to dál →

Prostor pro postřehy a dotazy

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *