3 důvody pro jarní úklid na webu

A není to nějaká blbost? Není. Web potřebuje úklid a údržbu stejně jako cokoli jiného. Vysvětlím ti proč a ukážu jak na to.

Uznávám, že jarní úklid na webu trochu blbost je. To, co v tom neštymuje, je slovo „jarní“. Uklízet na webu je potřeba, to je bez debat. Jen to roční období v tom nehraje roli.

Proč je úklid na webu důležitý?

Protože bez něj tam budeš brzo mít zmatek a spoustu zbytečností, které budou tobě komplikovat práci a návštěvníkům tvého webu kazit dojem.

Všechno, co na webu máš, totiž není někde v nějakém nekonečném vzduchoprázdnu, ale ukládá se to na servery, kde je umístěný tvůj web. Čím víc toho budeš v tom virtuálním prostoru uchovávat, tím bude obtížnější dostat se k tomu, co je zrovna potřeba.

Jak už jsem vysvětlovala v článku 2 správné velikosti obrázků na web, můžeš si web představit jako vozík s nákladem. Tím nákladem je všechno, co na webu máš:

 • obrázky,
 • texty,
 • pluginy,
 • registrovaní uživatelé (resp. uložené informace o nich),
 • různá funkční nastavení.

Texty a nastavení mají většinou váhu papíru, obrázky už jsou spíš krabice a některé jsou pořádně těžké. I když si na velikost obrázků už dáváš pozor, nemáš vyhráno. On i ten papír něco váží, když se pěkně nastřádá. O to je to zákeřnější, protože tohle tam ta hromada pomalu ale jistě roste, aniž by sis to uvědomovala.

Čím víc takový vozík (web) zatížíš,

 • tím bude pomalejší,
 • tím bude jeho provoz méně bezpečný,
 • tím hůř se tam bude cokoli dohledávat.

A kdo by chtěl mít pomalý a nepřehledný web, kterému prakticky nonstop hrozí, že se tam někdo nabourá?

Z jakých důvodů tedy web uklízet?

1. Rychlost načítání

To už jsme si vysvětlili na začátku – čím víc balastu a zbytečností na webu máš, tím je to pro něj větší zátěž.

Když na webu nebudeš uchovávat obrázky a pluginy pro strýčka příhodu, dost se mu uleví. A když vezmeš úklid důkladně a vymeteš i další smetí, které se tam prostě nanosí i běžným používáním, bude ten rozdíl ještě větší.

2. Bezpečnost

Zastaralé části webu se snadno stanou otevřenými vrátky pro různé hrozby a útočníky. Typickým příkladem jsou nepoužívané šablony a pluginy, které většina lidí neaktualizuje. Právě přes ně se pak na web může dostat nějaký škodlivý kód.

Velmi nebezpeční mohou být uživatelé, kteří mají nastavená administrátorská práva. A nejde jen o ty, kterým jsi někdy z nějakých důvodů přístup na web sama nastavila. Ti, kteří se tam dostali bez tvého vlastního přičinění jsou ještě nebezpečnější.

Pečlivým úklidem můžeš hodně významně snížit bezpečnostní riziko.

3. Přehlednost a jednoduchost

Jo, minimalizmus vládne i webům. A netýká se to zdaleka jen designu.

Čím míň různých vychytávek a serepetiček budeš na webu mít, tím líp se ti s ním bude pracovat. Rychleji se zorientuješ v potřebných nastaveních, snáz dohledáš stránky, kde je potřeba něco upravit.

A v neposlední řadě si důkladným úklidem zjednodušíš i péči o web. Protože příště toho budeš na úklid a oprašování mít podstatně míň.

Když třeba odebereš nepoužívané pluginy

 • nebudeš už muset hlídat, jestli náhodou nepotřebují aktualizaci,
 • tím pádem je nemusíš ani aktualizovat,
 • ani pak kontrolovat, jestli aktualizace proběhla správně.

Jak tedy na webu uklízet?

Je to podobné jako s jakýmkoli jiným úklidem. Je potřeba uklízet průběžně a jednou za čas všechno zkontrolovat a seřídit.

 1. Nenechávej na webu nic, co tam nepotřebuješ.*
 2. Nenahrávej na něj nic jen pro případ, že by se to jednou hodilo.
 3. Pravidelně kontroluj, že funguje, co fungovat má.
 4. Průběžně aktualizuj všechno, co na webu máš.
 5. Neodkládej důležitá nastavení na později, udělej to hned.

* Co se týká smetí a zbytečností, nejde zdaleka jen o neaktuální pluginy nebo příliš velké obrázky. Web si nějaké to svoje smetí pěkně střádá sám a očekává, že je čas od času vyneseš.

Pokud sis doteď s úklidem na webu hlavu nelámala, bude o nejspíš chtít důkladně vygruntovat, aby se pak už mohla věnovat menší pravidelné údržbě.

S webovým úklidem ti pomůžu

Když už se k takovému webovému gruntování odhodláš, je fajn vzít to trochu systematicky a třeba rovnou nastavit i další užitečné náležitosti, které webu pomohou, aby byl

 • rychlejší,
 • bezpečnější,
 • přehlednější,
 • dohledatelnější.

Prostě to všechno spojit a dát si web do pořádku.

Když budeš chtít, ráda ti s tím pomůžu. Právě totiž připravuju nový online kurz pro počítačové blondýny

Dej si web do pořádku

V něm tě naučím správně na webu uklízet a starat se o něj tak, aby ti dělal čím dál větší radost. A podíváme se i na ty užitečné náležitosti, se kterými bude tvůj web ještě rychlejší, bezpečnější, přehlednější a dohledatelnější.

A jak už je mým zvykem, zbrusu nový kurz nabízím za zaváděcí cenu. Ostatně to už si můžeš přečíst na stránce s podrobnějšími informacemi.

Pokud ses doteď na svém webu zabývala jen obsahem, nejspíš takový důkladný úklid potřebuje jako sůl. Budeš koukat, jak to tvému webu prospěje.

Doporučuju moc to neodkládat, ať si to gruntování můžeš zorganizovat podle svých časových možností. Když tě k němu donutí nějaké neblahé okolnosti, moc si ten dobrý pocit z uklizeného webu neužiješ.

Tak si říkám, že až taková blbost ten „jarní“ úklid fakt není…

A tady je prostor pro tvoje vyjádření

Profilový obrázek

Petra Vymětalová

Jsem technická (a často i psychická) podpora pro počítačové blondýny, hlavně pro ty, co mají weby na Wordpressu. Aby se svých webů nebály, sestavila jsem pro ně Webové DESATERO pro počítačové blondýny a připravuju srozumitelné návody, které jsou k dispozici na webech Brouzdaliště.cz a Počítačová blondýna.cz. Jak ti můžu být užitečná, se dočteš pod záložkou Kdo jsem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *