Dosah příspěvku na Facebooku

Na své stránce na Facebooku jsem narazila Dosah příspěvku. Vůbec mi to číslo nedává smysl. Co to znamená?

Hned se na to podíváme. Nejsou v tom žádné složitosti…

Dosah příspěvku

Toto číslo ti říká, kolika lidem se tvůj příspěvek zobrazil. Nezohledňuje, kolikrát ho viděli.

Dosah příspěvku se může hodně lišit od počtu fanoušků stránky.

Dosah příspěvků v přehledu publikovaných příspěvků

Dosah publikovaných příspěvků na stránce s cca 700 fanoušky

Nižší dosah

Dosah příspěvku může být nižší, protože Facebook nikdy nezobrazuje automaticky všechny příspěvky všem fanouškům stránky. Vybere si z fanoušků jakýsi testovací vzorek, podle kterého pak vyhodnotí, jak je příspěvek atraktivní. Podle toho ho pak zobrazuje dalším fanouškům.

Čím víc reaguje “testovací vzorek” (kliká na příspěvek, komentuje, hodnotí, sdílí), tím většímu počtu ostatních fanoušků bude Facebook příspěvek  zobrazovat.

Proto není vhodné sbírat nové fanoušky za každou cenu, např. nutit je stát se fanouškem stránky, aby se mohli zúčastnit soutěže.

Vyšší dosah

Pokud někdo tvůj příspěvek bude sdílet, započítají se do dosahu příspěvku i ti, kdo uvidí nasdílený příspěvek.

dosah příspěvků na Facebooku
Dosah příspěvků na stránce s cca 700 fanoušky

Dosah pak může několikanásobně převýšit počet fanoušků stránky, když ti nasdílí příspěvek někdo, kdo má hodně přátel, nebo ho nasdílí na stránky s vysokým počtem fanoušků.

Právě sdílení má na dosah asi největší vliv.

Kde sledovat dosah příspěvků

Asi nejvíc na očích je informace o dosahu příspěvků v rychlém přehledu Tento týden na tvojí facebookové stránce pod polem pro vkládání nových příspěvků.

(Dost možná jsi na Dosah narazila právě tam.)

Zde tento údaj říká, kolika osobám se zobrazil některý z příspěvků tvojí stránky během posledního týdne. Není to součet dosahů jednotlivých příspěvků. Pokud se někomu zobrazilo několik různých příspěvků, bude započítaný sice u každého příspěvku zvlášť, ale v tomto přehledu bude započítaný jen jednou.

Dosah jednotlivých příspěvků

Tento údaj se zobrazuje přímo u každého příspěvku pod krycím názvem Oslovení lidé. Je to totéž, jen to zde z nějakého záhadného důvodu Facebook označuje jinak.

Najdeš to vlevo dole u každého příspěvku na své stránce:

Když na tuto položku klikneš, dostaneš se k dalším zajímavým informacím o svém příspěvku. Schválně si to vyzkoušej 😉

Pokud chceš mít opravdu přehled o dosahu svých příspěvků, hledej na své facebookové stránce v Přehledech (1) pod položkou Příspěvky (2). Zobrazuje se pak v 5. sloupci přehledu všech publikovaných příspěvků (3).

Kontrolní otázka 😉

Podívej se na 3. příspěvek shora na tvojí facebookové stránce a zkontroluj, jaký má dosah. No a pak se pochlub v komentáři pod tímto článkem a klidně rovnou přidej i odkaz na příspěvek, který jsi podrobila kontrole 😉

PS: Kdybys náhodou nevěděla, jak zjistit ten odkaz, mrkni na článek Jak zjistit odkaz na facebookový post, kde najdeš podrobný návod.

Jestli ti to přijde užitečné, pošli to dál →

Prostor pro postřehy a dotazy

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *