Lekce: Daňové přiznání 2014

Ne, toto není další z přehršle návodů, jak správně vyplnit daňové přiznání za loňský rok. Jen se s vámi chci podělit o svoji letošní daňovou bojovku. Třeba vás ty moje peripetie trochu pobaví…

„Zase to budeš mít za pět minut hotový,“

houkl na mě povzbudivě manžel, když jsem mu oznámila, že: „Jdu na ty daně, ať to můžu v pondělí odevzdat.“ Kdyby jen tušil, jak se u toho tentokrát navztekám…

Jako obvykle jsem si stáhla interaktivní formulář z osvědčeného odkazu, do kterého za normálních okolností stačí nasázet základní údaje a pár čísel. Do pěti minut je skutečně hotovo nejen samotné daňové přiznání, ale i přehled pro VZP a OSSZ. Zbývá pak jen upravit trvalé příkazy na zálohy a přehledy předat příslušným úřadům.

Letos se to ale „trochu“ zkomplikovalo

Nebudu vás zatěžovat detaily, prostě jedna komplikace stíhala druhou. Formulář vypovídal poslušnost a některé kolonky odmítal brát na vědomí. Navíc se moje a manželova daňová situace co do zpracování liší, takže u každého z nás to nefungovalo jinak.

Vzala jsem zavděk příležitostí zabavit se na chvíli jinou činností, ve které jsem si mnohem jistější v kramflecích. S takto dobitou energií a novým odhodláním, že to přece dám, jsem se jala stahovat a vyplňovat nové formuláře.

Nebudu vás nudně napínat, nakonec jsem všechno vyplnila a měla i vytištěné (i když ani tento krok se neobešel bez pár zádrhelů).

„To si takto uplatňovat nemůžete,“

uzemnila mě úřednice krátce po té, co jsem jí s pocitem úlevy, že už tohle martyrium bude za mnou, předala růžové formuláře.

Nejdřív ve mně hrklo, co jsem to provedla a už jsem se viděla, jak se s tím vším morduju znovu. Vzápětí mi naštěstí došlo, že na omylu je ona. Bojovka při vyplňování mě totiž donutila dohledat si spoustu informací, kam co vlastně patří a co to znamená, takže jsem oproti předchozím letům byla celkem v obraze.

Díky tomu jsme nepřišli o daňové bonusy na děti, což jak známo rozhodně není zanedbatelná částka.

Co jsem si z toho odnesla?

Uvědomila jsem si díky tomu dvě věci:

  • není nad služby odborníka – ušetřilo by mi to dost času, vztekání i nervů
  • když už se člověk rozhodne podniknout na vlastní pěst cokoli, o čem toho moc neví, měl by si nastudovat aspoň základy, než se do toho pustí

Paralela se soutěžemi

Jak se poslední dobou moje pozornost točí hodně kolem online soutěží, přišlo mi na mysl, že je to vlastně totéž. Pokud se rozhodnete, že neinvestujete do odborníka, který by soutěž připravil pro vás, není vůbec od věci aspoň něco si o online soutěžích nastudovat.

Netvrdím, že nemůžete připravit internetovou soutěž bez předchozích zkušeností a cizích rad. I já jsem v minulosti měla daňové přiznání hotové raz dva a bez zádrhelů. Jenže… jeden prostě neví, kdy se nějaké ty znalosti vážně můžou hodit.

PS: Nemusíte se bát, uspořádat online soutěž není tak zapeklitá záležitost jako vyplňování růžových formulářů na konci března 😉

Nej soutěž - Krok za krokem k vymazlené online soutěžiAbych vám s tím pomohla, vytvořila jsem e-book Nej soutěž – Krok za krokem k vymazlené online soutěži.

A tady je prostor pro tvoje vyjádření

Profilový obrázek

Petra Vymětalová

Jsem technická (a často i psychická) podpora pro počítačové blondýny, hlavně pro ty, co mají weby na Wordpressu. Aby se svých webů nebály, sestavila jsem pro ně Webové DESATERO pro počítačové blondýny a připravuju srozumitelné návody, které jsou k dispozici na webech Brouzdaliště.cz a Počítačová blondýna.cz. Jak ti můžu být užitečná, se dočteš pod záložkou Kdo jsem.