Konec přepracovanosti

Kdyby nebyla tak dobrá, napsala bych vám o ní už včera. Nebo vůbec. Vzala jsem si z ní ale své poučení, a proto se dnešek stává tím dnem, kdy vám ji vřele doporučuji.

Řeč je o knize Proč nikdy nestíhám, jejímž autorem je uznávaný firemní psycholog Tony Crabbe a kterou letos v českém překladu vydalo nakladatelství Noxi.

Jelikož se v situaci „zasenicnestíhám“ ocitám každou chvíli, název knihy okamžitě zasel semínko zvědavosti. Podtitul Jak najít rovnováhu mezi prací a soukromím, anotace a krátká ukázka z knihy pak rozhodly, že tohle si prostě musím přečíst.

Kdy to budu číst?

První problém vyplul na povrch, jakmile jsem knihu vybalila. Nevím proč jsem očekávala nějakou sice nabušenou, ale útlou brožurku v rozsahu maximálně 180 stránek. Místo toho jsem v ruce držela regulérní knihu o více než 350 stranách.

Okamžitě mi proběhlo hlavou, že než tohle přelouskám, budu už dávno v důchodu a nějaké nestíhání mi bude ukradené. Trošku mě pak uklidnilo zjištění, že posledních cca 30 stran tvoří rejstřík a odkazy na studie a knihy zmiňované v textu.

Všechny obavy se rozplynuly ve chvíli, kdy jsem při zběžném listování narazila na jednu z úvodních kapitol. Trefná otázka v názvu mě přesvědčila o tom, že autor si je moc dobře vědom, s kým má tu čest. Hned na úvod se totiž zeptal: „Nemáte čas si přečíst tuto knihu?“

Místo očekávaného mentorování, že na důležité věci, které mohou leccos změnit, by si měl člověk najít čas vždycky, nabízí hned 12 jednoduchých způsobů, jak po troškách čas získat. Nejvíc jsem si oblíbila číslo 1 – Používejte slovo „protože“ a 12 – … a usmívejte se.

Navíc je servíruje s takovou dávkou pochopení, že si mě okamžitě získal.

Výzva, jíž čelíme dnes, je naučit se získat vládu na nekonečným, nesmírným a neutuchajícím prostorem.

Není to jen pro zaměstnance

Tony Crabbe je firemním psychologem, i v této knize se tedy zaměřuje na firmy a především na jejich zaměstnance, kterým ukazuje, jak se stát pro své chlebodárce nepostradatelnými.

Ačkoliv nejsem zaměstnancem už pěknou řádku let a zároveň zatím ani nemám žádnou firmu, zjistila jsem, že poznatky z knihy mohu snadno využít i ve své „one woman show“. A řekla bych, že mnohdy to půjde i snáz a více v poklidu.

Můžete člověku sebrat všechno, kromě jednoho; poslední lidskou svobodou je vybrat si za všech okolností vlastní přístup, vybrat si vlastní cestu.
(Viktor Frankl)

A zase ta nesoustředěnost

Jsou knihy, které jsem schopná číst v obýváku, kde manžel sleduje velenapínavý sportovní přenos a děti se dohadují u počítače. Na tuto knihu jsem potřebovala klid, obzvlášť u některých kapitol se mi opakovaně myšlenky rozbíhaly na všechny strany.

Nejdřív jsem z toho byla docela zmatená, protože obsah jednotlivých kapitol byl pro mě dost lákavý. Autor navíc snad na každé stránce zmiňuje nějaký zajímavý psychologický výzkum, aby podpořil svá tvrzení, případně využívá autentické příběhy. To všechno je pro mě vždy hodně atraktivní.

Až když jsem se jedno odpoledne probírala poznámkami, které jsem si během čtení sepisovala, došlo mi, že ta moje čtenářská nesoustředěnost nesvědčí o nezáživnosti, ale naopak o naprosté „výživnosti“ této knihy.

Každá kapitola přinesla nějakou inspiraci. A zdaleka nešlo jen o boj s nestíháním a časem. Nad stránkami knihy konečně dozrály i dlouho plánované úpravy katalogu soutěží. Počítala jsem s nimi sice už dlouho dopředu na tyto prázdniny, ale veškeré plány se odvíjely od nového (a už tolik potřebného) designu stránek. Až Tony Crabbe mi nevědomky vnukl pár funkčních úprav, které mi v novém obrazu webu pořád chyběly.

Dosažení cíle vyžaduje houževnaté soustředění a zároveň schopnost se ptát, zda neexistuje alternativní přístup.

Co mi úplně nesedlo

Abych jen nehýřila nadšením a dodala tomuto článku na důvěryhodnosti, podělím se s vámi také o jednu připomínku, kterou ke knize mám. Nejsem tak docela spokojená s českým názvem. Původní anglické BUSY: How to thrive in a world of too much se mi zdá být výstižnější.

Na kvalitě obsahu to určitě nic nemění, jen bych prostě volila trošku jinak.

Vazba budiž pochválena

Možná vám to přijde už trochu ulítlé, ale ráda bych zmínila i technické provedení knihy, které přispělo k mému čtenářskému komfortu. Na rozdíl od řady dalších brožovaných publikací se totiž tato sama nezavírá a zůstává otevřená tam, kde zrovna čtete, i bez pomůcek jako kolíčky na prádlo a různá závaží. Zároveň pořád drží pěkně pohromadě.

Uhodnete, která to je?
Uhodnete, která to je?

Není to návod

Hledáte-li na přepracovanost návod podobný jako na domácí elektrospotřebiče, možná budete zklamaní. Tato kniha vám nedá přesný postup, kterého se stačí držet a máte vyhráno.  Ostatně v závěru o tom píše i sám autor:

V této knize není návod, který by umožnil přepnout vypínač jediným kliknutím k lepšímu životu. […] Mohli byste udělat kompromis a přepracovanost akceptovat; já vám jen mohu doporučit, abyste to nedělali.

Přesto jsem z ní nadšená. Nabízí totiž spoustu myšlenek a vhledů do problematiky  nestíhání a přepracovanosti a navíc, jak už jsem zmiňovala, je ohromně inspirativní i mimo tuto oblast.

tony-crabbe-proc-nikdy-nestihamVlastně se těším, až se do ní začtu někdy znovu a narazím na další AHA momenty, díky kterým se mi opět myšlenky rozběhnou do všech možných stran.

Pokud vás moje dojmy zaujaly natolik, že si knihu budete chtít přečíst, můžete si ji objednat:

Aktuální cena Proč nikdy nestíham – Jak najít rovnováhu mezi prací a soukromím v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

Kromě knihy doporučuji také blog, který Tony Crabbe píše na www.tonycrabbe.com.

A tady je prostor pro tvoje vyjádření

Profilový obrázek

Petra Vymětalová

Jsem technická (a často i psychická) podpora pro počítačové blondýny, hlavně pro ty, co mají weby na Wordpressu. Aby se svých webů nebály, sestavila jsem pro ně Webové DESATERO pro počítačové blondýny a připravuju srozumitelné návody, které jsou k dispozici na webech Brouzdaliště.cz a Počítačová blondýna.cz. Jak ti můžu být užitečná, se dočteš pod záložkou Kdo jsem.